prosím o výběr vhodného překladu, případně o jinou verzi překladu do Latiny

Text dotazu

Prosím o výběr nejvhodnějšího překladu do jazyka latinského citátu:

"Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmylsy"

"Cum optimis intentiones ad infernum via tendit."
"Cum optimum intentionem ad infernum via ducit."
"Cum optimum intentionem via ad inferi."

Přřípadně Vás prosím o Váš nezávislý překlad, jde mi o podstatu věci, že to co je myšleno dobře, nemusí mít správný výsledek, nebo naopak může i přinést zkázu.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Odpověď na vaši otázku zpracovala kolegyně z knihovny Ústavu řeckých a latinských studií FF UK.

Jako podkladovou literaturu použila knihu: E. Kuťáková, V. Marek, J. Zachová: Moudrost věků. Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení. Leda, Praha 2002.

Jako nejadekvátnější výrok se mi jeví: "Saepe etiam optime cogitata pessime cadunt." = Často špatně končí i nejlepší úmysly. Srov.: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Opus citatum, pagina 366, v rámci písmene "S" výrok č. 9.

Kromě toho Vám posílá několik dalších návrhů:

"Optimae intentiones saepe ad inferos ducunt" - "Nejlepší úmysly často vedou do pekel."

Lepší výraz pro význam "úmysl, záměr" navrhuji "consilium":

"Consilia optima saepe ad fines pessimos ducunt." = "Nejlepší úmysly často vedou k nejhorším koncům."

Nebo: "Consilia optima saepe ad eventus pessimos ducunt." = "Nejlepší záměry vedou často k nejhorším výsledkům."

 S výrazem "intentio" (= "záměr") by to znělo:

"Intentiones optimae ad fines /eventus pessimos ducunt."

"do pekla" lze také říct: "in infernum", "ad inferos", "in gehennam", "in Tartarum", Přeneseně jako "k utrpení" lze užít" "in locum horroris pessimi", in cruciatum, in tormenta, in dolorem pessimum", etc...

"Cesta vede" lze lépe latinsky říci: "via fert ad...", "via est ad", koneckonců i "via ducit ad".