Proč nelze kopírovat normy?

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, proč nelze dokumenty typu normy kopírovat a proč nejsou volně přístupné na internetu, pouze přes databáze v knihovnách. Jiný závažný důvod než plagiátorství mě nenapadl a žádné další důvody se mi dohledat nepodařilo.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Vážená paní (...),

zákaz šíření norem je dán zákonem č. 22/1997 Sb.
http://www.unmz.cz/urad/rozmnozovani-a-rozsirovani-norem

Příslušnou otázku je vhodné směřovat na ÚNMZ (www.unmz.cz), nikoliv na naší knihovnu. ÚNMZ je orgánem státní správy  v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví.

I v zahraničí je kopírovaní norem zakázáno nebo omezeno přísnými pravidly. Nevím o státních technických normách, které by bylo možné volně kopírovat či jinak volně šířit a rozmnožovat. Normalizační úřady tuto situaci zdůvodňují tím, že potřebují finanční prostředky na tvorbu a aktualizaci norem. Týká se to i českého ÚNMZ, státní dotace nestačí na pokrytí nákladů spojených s tvorbou a údržbou státních technických norem.

Boj s kopírováním norem vedou i mezinárodní organizace - viz např.:

http://www.unmz.cz/files/normalizace/Rozmnozovani%20a%20rozsirovani%20norem/Copyright,%20normy%20a%20internet%20.pdf

ISO:
What can I do with the standard I have purchased?
If you have a hardcopy, you are allowed to share it with any person that wants to read it. However, you cannot copy the text by scanning it, photocopying it, or reproducing it in any other way.
For electronic files, you can store them on any device, and you are allowed to print one copy only. You are not allowed to make copies or transfer the electronic file which you have purchased, or reproduce parts of it. For more information, please contact us at copyright@iso.org.

Diskuse o zpřístupňování a kopírování norem se vedou už celá léta, a to především v odborných svazech a sdruženích, např.:
http://forum.tzb-info.cz/101213-pristup-k-technickym-normam
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=3055.10;wap2

Další informace ve věci kopírování a šíření norem ČSN je nutné žádat v ÚNMZ.