přísloví: "všude je chleba o dvou kůrkách"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původ přísloví "všude je chleba o dvou kůrkách". Význam přísloví je jasný - problémy jsou všude, ale nechápu konstrukci toho výroku. Chleba má přeci kůrku jednu. Zrovna tak i krajíc chleba. Teprve když z krajíce ukrojím obě "patky" tak dostanu "chleba s dvěma kůrkami", ale to přece není typický "chleba".

Odpověď

Dobrý den,
přísloví Všude chleba o dvou kůrkách znamená v přeneseném významu, všude je něco dobré a něco špatné, nikde není jen to pěkné, problémy jsou všude. O tom, jestli je kůrka jedna nebo dvě se jen polemizuje na internetu, v knihách jsme žádný "rozbor" nenašli. Na bochník nebo krajíc chleba se můžeme dívat tak, že jsou kůrky dvě (spodní a vrchní (záda), tmavá a světlá apod.) nebo i tak, že kůrka je kolem dokola a je jen jedna. (Někdy je ale bochník pečením rozpraskaný a kůrka je přerušená.) Přísloví vzniklo patrně tehdy, když "si lidé chleba vážili a šetřili jím.  Úcta k němu byla opravdová...
chléb se nesměl položit  spodní kůrkou navrch, byl to projev nevážnosti , přivolalo by se neštěstí apod...."

Zdroj: Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska.
Praha: Mladá fronta, 2007.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.07.2012 07:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu