přísloví: "všude je chleba o dvou kůrkách"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původ přísloví "všude je chleba o dvou kůrkách". Význam přísloví je jasný - problémy jsou všude, ale nechápu konstrukci toho výroku. Chleba má přeci kůrku jednu. Zrovna tak i krajíc chleba. Teprve když z krajíce ukrojím obě "patky" tak dostanu "chleba s dvěma kůrkami", ale to přece není typický "chleba".

Odpověď

Dobrý den,
přísloví Všude chleba o dvou kůrkách znamená v přeneseném významu, všude je něco dobré a něco špatné, nikde není jen to pěkné, problémy jsou všude. O tom, jestli je kůrka jedna nebo dvě se jen polemizuje na internetu, v knihách jsme žádný "rozbor" nenašli. Na bochník nebo krajíc chleba se můžeme dívat tak, že jsou kůrky dvě (spodní a vrchní (záda), tmavá a světlá apod.) nebo i tak, že kůrka je kolem dokola a je jen jedna. (Někdy je ale bochník pečením rozpraskaný a kůrka je přerušená.) Přísloví vzniklo patrně tehdy, když "si lidé chleba vážili a šetřili jím.  Úcta k němu byla opravdová...
chléb se nesměl položit  spodní kůrkou navrch, byl to projev nevážnosti , přivolalo by se neštěstí apod...."

Zdroj: Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska.
Praha: Mladá fronta, 2007.