Přísloví Jako by se nechumelilo

Text dotazu

Proč se říká "jako by se nechumelilo"?

Odpověď

Dobrý den,

„jako by se nechumelilo“ znamená „jako by se nic nestalo

Slovník české frazeologie uvádí:

tvářit se/dělat (něco)/mluvit jako by se nechumelilo

(přirovnání kolokviální, expresivní) negace, rod trpný

(Člověk po prozrazení své viny, chyby nebo při udivené, radostné reakci druhých nad tím, co vykonal, daroval atp.)

tvářit se, dělat, chovat se, mluvit jako by se bylo nic nestalo, jako by bylo všechno v pořádku a normální;

obvyklým chováním nebo řečí skromně maskovat svou radost z překvapení druhého

Např: Ráno jsme se se sestrou ošklivě pohádali, ale pak přišla za mnou, přinesla mi třešně a tvářila se, jako by se nechumelilo.

Řídce i varianta: jako když se nechumelí = tvářit se nevzrušeně, tvářit se jako by nic

Pramen: ČERMÁK, František. Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. Praha : Academia, 1983. 492 s.