Příjmení Váchal

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu příjmení Váchal. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Váchal/ Váchalová vzniklo z příčestí slovesa váchat; uváchat = unavit, umořit.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v roce 2012 v České republice 362 mužů s příjmením Váchal ( s věkovým průměrem 44 let) a 410 žen s příjmením Váchalová (s věkovým průměrem 45 let). Nejčastěji pak tito žili v Domažlicích, Praze či Horšovském Týně. Některé další statistické údaje je v případě Vašeho zájmu možné najít na zmíněných stránkách.

Zdroje:

* http://www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)