příjmení Tělupil, Hickl, Steigl, Iró

Text dotazu

Prosím, jaký je význam příjmení Tělupil, Hickl, Steigl, Iró?
Děkuji moc

Odpověď

Dobrý den,

Vámi uvedená příjmení patří mezi méně užívaná příjmení v České republice. Tento nepočetný výskyt uvedených jmen na území ČR pravděpodobně zapříčinil, že výklady některých Vámi uvedených  příjmení nebyly zařazeny do žádné z publikací, jež se věnují výkladu původu českých příjmení.

Nejpočetnější skupinu z uvedených příjmení tvoří příjmení Hickl/Hicklová. V roce 2012 v České republice žilo dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména"  72 mužů a 85 žen s tímto příjmením.

Příjmení patří  do kategorie příjmení odvozených z křestních jmen německého původu začínajících na  Hug- , Hieg-, Hig-.

Kniha "Německá příjmení u Čechů" vysvětluje též původ příjmení Steigl. Příjmení bylo odvozeno ze středohornoněmeckého slova  stige = schody, posada, kotec. V České republice uvedené příjmení nosí 11 mužů a 25 žen.

Další dvě Vámi uvedená příjmení bohužel naše zdroje nevysvětlují. V případě příjmení Iró/Iróvá se jedná o velmi vzácné příjmení. Dle statistik žije v ČR pouze jedna žena tohoto jména.

Osob s příimení Tělupil/Tělupilová je o něco více. Statistiky uvádějí 45 mužů a 39 žen.

Zdroje:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1. vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

* www.nasejmena.cz

* www.kdejsme.cz