Příjmení Štencel

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak vzniklo, odkud pochází a po případě kolik lidí má příjmení Štencel-Štenclová.
Děkuji mockrát.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení  Štencel patří mezi příjmení, která mají několik možných vysvětlení původu. Odvozeno mohlo být ze slova štenec  (na Policku výraz pro nedozrálé peří), z místního jména Stenz v Horním Bavorsku, popřípadě z domácích podob osobních jmen Konstantin a Stanisluas.

 V roce 2014 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména"  218 mužů a 579  žen s příjmením Štencel/Štenclová.  Podrobnější informace o výskytu těchto jmen na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz.

Použité zdroje

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* www.nasejmena.cz