příjmení Rozboudová

Text dotazu

Dobrý den,
mohli byste mi prosím napsat, jaký je původ a význam příjmení Rozboudová?
Nikde jsem původ a význam nenašla.
Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Rozboud/ Rozboudová má dle badatelky českých příjmení, profesorky Dobravy Moldanové, jihočeský původ. Vzniklo patrně z místního jména Rosswald, a to prostřednictvím bavorského nářečí, ve kterém se slabika „al“ proměňovala postupně v „ol“ až ke konečné podobě „ou“ (zároveň se v bavorštině „v“ mnohde vyslovovalo jako „b“). Místní jméno se mohlo vztahovat na obec Rosswald ve Štýrsku nebo na Rudoltice u Osoblahy (německy taktéž Rosswald). Variantou tohoto příjmení je příjmení Rožboud. V obou případech zřejmě původně označovalo rodáka z Rosswaldu.

Dle statistik Ministerstva vnitra zpřístupněných na stránkách http://kdejsme.cz současně žije na území ČR 45 osob s příjmením Rozboud a 49 osob s příjmením Rozboudová; 24 osoby s příjmením Rožboud a 32 osoby s příjmením Rožboudová (nejvíce – v případě obou příjmení – v okrese České Budějovice).

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004.

http://kdejsme.cz