Příjmení Pokštefl

Text dotazu

Dobrý den, prosím o určení významu příjmení Pokštefl (také dle rodokmenu Bokštefl, Pogštefl). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pokštefl ani další varianty, které jste uvedl v dotazu, jsme bohužel v knihách věnující se původu a významu příjmení nenašli. Uvádíme Vám však význam jednotlivých částí příjmení, ovšem zda je příjmení skutečně složeninou, už bohužel nemůžeme určit.

První část "Pok" pochází z německého apelativa (tj. slova obecného významu) Bock= kozel, beran, srnec. Druhá část Štefl je odvozena od osobního jména Štefan, které pochází z latinské, slovenské a německé podoby jména Štěpán. Štěpán je řeckého původu odvozené z tvaru "stephanos" a znamená "věnec"; v přeneseném významu pak "věncem korunovaný", "vítěz".

Pro přesný výklad významu příjmení Vám doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

).

Pro zajímavost Vám také uvádíme statistiky četnosti příjmení dle stránek www.kdejsme.cz

. V ČR se nachází 60 mužů a 48 žen s příjmením Pokštefl/-ová; nejvíce v oblastech kolem Prahy, Rokycan Nepomuk či Chrudimi.

Použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. 1. vyd. Praha: Regia, 2003. 735 s. ISBN 80-86367-35-5.