Příjmení Pěnička

Text dotazu

Dobrý den,zajímal by mě původ mého příjmení.
Pěničková-PĚNIČKA.Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dle příručky "Naše příjmení" od Moldanové, D. je příjmení Pěnička/ Pěničková zdrobnělinou od příjmení Pěnica, které je odvozeno z názvu ptáka pěnice.
Podobně jako příjmení Pěnča, Pěnčák, Pěnčík a další.

Ke dni 31.1. 2010 žilo v České republice 1059 osob s příjmením Pěnička/ Pěničková. Z toho 534 mužů a 525 žen. Nejčastěji v Praze, Semilech, Zábřehu či Liberci.

Zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz/

Hezký den.