Příjmení Pech

Text dotazu

Dobrý den.
prosím vás, neví někdo, jaký má původ příjmení Pech ??
Kde a kdy se vyskytl první Pech v Čechách a kde se tu vzal??
Napište mi vše, co kdo víte.

Mockrát vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pech patří mezi poměrně častá příjmení v ČR. Příjmení je odvozeno od osobního jména Petr, které má původ v řeckém apelativu (tj. slovo obecného významu) petros = skála, skálopevný. Jméno Pech je doloženo již v roce 1463 zápisem "Petrus dictus Pech". Mates ve své knize "Jména tajemství zbavená" dále uvádí jako možnou variantu původu německý výraz Pech = smůla; následně by se tak toto pojmenování mohlo kdysi v minulosti vžít i pro smolaře.

Další podobná příjmení jsou např. Pecha, Pechar, Pechatý, Pechek.

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti výskytu příjmení v České republice, doporučujeme Vám stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/. Zde naleznete např. údaje o počtu nositelů příjmení u mužů a žen, zastoupení v krajích/městech či vývoj četnosti v uplynulých letech.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.