příjmení Lanšperk

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak vzniklo příjmení Lanšperk a zda se může jednat o nějaký šlechtický rod.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

existuje hrad a část obce s názvem Lanšperk (blízko Ústí nad Orlicí). Ovšem v tomto případě nevznikl název hradu podle jména šlechtického rodu, ale podle kopce, kde byl tento hrad vystavěn. V němčině zní název Landesberg, což v doslovném překladu znamená „zemská hora“, tedy místo, země, která je majetkem panovníka, byla tedy v držení krále, ne nějakého šlechtického rodu téhož jména. Je tedy možné, že jméno Lanšperk vzniklo odvozením z místního názvu Lanšperk (Landesberg).

Ani v jednom z dílů Lexikonu české šlechty (1-3) se jméno Lanšperk nevyskytuje. Ani v jiných zdrojích se nám šlechtický rod s tímto názvem nepodařilo najít.

Podle internetové stránky Kde jsme žije v České republice 44 lidí s příjmením Lanšperk.

Děkujeme za dotaz

S pozdravem

Knihovna AV ČR, v. v. i.

Zdroje:

http://www.dolnidobrouc.cz/cz/obec-dolni-dobrouc/o-obci/lansperk/

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Lan%C5%A1perk/

HALADA, Jan. Lexikon české šlechty: erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavost 1. 1. vyd. Praha: Akropolis, 1992, 197 s.

HALADA, Jan. Lexikon české šlechty: erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti 2. 1. vyd. Praha: Akropolis, 1993, 189 s. ISBN 80-85770-04-0.

HALADA, Jan. Lexikon české šlechty: erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti 3. 1. vyd. Praha: Akropolis, 1994, 237 s., il. ISBN 80-85770-12-1.