příjmení Klanich, Kadula, Wischvader, Schumschal

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o pomoc při hledání původu příjmení Klanich, Kadula, Wischvader a Schumschal.

Odpověď

Vážený pane, v příručkách, které máme k dispozici, jsme našli pouze jedno jméno. Jm. Kadula je odvozeno od osobního jména Karel, při vzniku došlo ke hláskové změně -rl- v -dl-. Podle:
Německá příjmení u Čechů / Josef Beneš. -- Vyd. 1.. -- Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. -- 2 sv. ; 30 cm
U jména Klanich je možná souvislost se slovem klanice (část vozu), sr. podobné Klanica (podle pramenů moravského původu).
Ostatní jména naše prameny neuvádějí. Pokud bych něco zjistil z německých slovníků, které již dnes nedostanu do ruky , ozvu se vám ve čtvrtek. Upozorňujeme ake, že tento dotaz patří spíše jazykové poradně Ústavu pro jazyk český (www.ucl.cas.cz).