Příjmení Kalabza

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mne význam, popřípadě mechanismus vzniku příjmení KALABZA. Myslím, že jich žije příliš na to, aby nic neznamenalo. Já se zatím dopátral jen k tomu, že Kalabsa je chrám....

Odpověď

Ve třech různých zdrojích jsme našli výklad příjmení Kalabza. Dva ze zdrojů jsou přístupné online, můžete se tedy přesvědčit sám.

Kaláb = ze severočeského nářečního slova kalaba = močál, dolík na cestě; lašsky kalab = žvanil; odvozenými jmény jsou: Kalaba, Kalábek, Kalabus, Kalabza (též z kalabzovat = utíkat)

Pramen: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN: 80-86781-03-8.

*****************

Kalabzovať = běžeti, utíkati. Slov. Rr. Sb.

Pramen: Česko německý slovník Fr. Št. Kotta: http://kott.ujc.cas.cz/index.php?vstup=kalabzovat&idHeslo=99272&zpusob=heslo&Zvyraznit=kalabzovat&hledat=fulltext&popis=&heslo=checked

*****************

Čalábek a Calábek, Nečleba, Kalaber, Kalabis, Kalabsa, Klabazna. Klaban, Klabusaj. = Kdo kapluje (jako děti mezi sebou, vyměňujíce si věci).

Kaláb jest kmen moravských sloves kalabisovať. kalabiznovať = klábositi, a souvisí s litevským kalba = řeč. Náleží sem Kalabza, Kalabsa

Pramen: KOTÍK, Antonín: Naše příjmení. Praha, 1897. http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=22709