příjmení Hausner

Text dotazu

Prosím o info, jaký by mohl být původ (a také význam) příjmení naší rodiny: Lauber, Hausner (chci začít zjišťovat něco o historii a původu obou rodů své rodiny..) Příp. doporučte zdroje (knihy, odkazy).

Odpověď

Dobrý den, podle knihy D. Moldonové, Naše příjmení (Praha 2004) jméno Hausher (var. Hauzner) je odvozeno z místního jména končícího na hausen; nebo z německého obecného jména Hausher=podruh, hospodář.
Jméno Lauber je příbuzné se jmény Laub, Laube, což je odv. z místního jména v Bavorsku; Laube z míst. jm. Loubí u Děčína, německy Laube; nebo z míst. jména v Sasku).
Varianty vzniku značí, že shodná jména mohla pocházet z různých míst.
Při zjišťování informací o svých předcích se můžete obrátit na matriční úřady (http://www.mvcr.cz/agenda/labyrint/matrik2.html), příslušné archivy. Informace o takovém průzkumu najdete na stránkách věnovaných genealogii: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_koment.html#histor .
Určité informace poskytují rejstříky k Berní rule, v níž byly poprvé, za účelem daní, sepsáni obyvatelé Čech podle příjmení (Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651 / sestavili Václav Červený & Jarmila Červená. -- 1. vyd.. -- Praha : Libri, 2003. -- 2 sv. ; 32 cm).
Zde najdete, výskyty příslušných jmen a místa, podle nich pak můžete dál pátrat v archivech.