Příjmení Doležálek

Text dotazu

Nevím, která knihovna ani která její součást se zabývá studijem původu jmen, konkrétně tedy: Doležálek Děkuji

Odpověď

Dobrý den, knihovny se výkladem jmen nezabývají, stručné informace poskytujeme v rámci služby Ptejte se knihovny na základě dostupné literatury. Odborným jazykovým pracovištěm je Ústav pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php).
Jméno Doležálek (a další podobná jména jako Doležal) jsou odvozena z příčestí minulého slovesa doležat, doležet a původně bylo zřejmě přezdívkou lenochům.
Podle: Dobrava Moldanová, Naše příjmení, Praha 2004.