příjmení Budský/ á

Text dotazu

Dobrý den.

ráda bych zjistila původ a význam příjmení Budský, Budská. Podle různých odkazů jsem zjistila, že Vám mohu napsat, tak snad píši dobře.

Bohužel pro začátek vím jen málo informací. Babička mého dědy se jmenovala za svobodna Antonie Budská. Narozena 1896 a v dětství žila v Hostivaři. (Velice pravděpodobně tam je i narozena a pravděpodobně se narodila 14. dubna. To už ale nevím zcela jistě.)

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Budský pochází z místního jména Buda, Budy.

Příjmení Buda pochází ze staročeského Chtěbud, Budivoj, Budimír  (budi- = povzbuzovat).

Zdroj :

D.Moldanová. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankráce 2004