Příjmení Budík

Text dotazu

Dobrý den. Rád bych se dozvěděl, odkud a od kdy se vzalo příjmení Budík.

Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Budík má různé výklady. Význam od slovesa "budi = povzbuzovat" pravděpodobně napadne nejvíce lidí, jsou však uváděny i následující  významy:

* naditý vepřový žaludek

* přeneseně též malý tlustý člověk

 Příjmení bylo snad doloženo již ve 13. století, konkrétně roku 1257, dále 1367 a 1534. Původ není v knize Dobravy Moldánové bohužel uveden; základní podoba příjmení Buda, od kterého jsou odvozeny i další, mezi nimi právě u Budík, je staročeského původu.

Použité zdroje

Použitá literatura:
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.