příjmení

Text dotazu

Dobrý den, rád bych touto cestou požádal o výklad
příjmení Horák. Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Horák patří do kategorie příjmení "podle bydliště" či "podle původu". Jedná se o osoby, které přišly z hor, podhůří či kopců. Svého času se pojmenování "horák" užívalo také jako urážka, a to ve smyslu "zaostalý, nevychovaný člověk". V Praze bylo označení "horák" používáno pro prodavače dřevěného zboží.

Příjmení Horák je 9. nejčastější příjmení v České republice. Ke dni 15.7.2009 žilo v České republice 12165 mužů a 12796 žen s příjmením Horák/Horáková.

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx