příjem vody přes kůži

Text dotazu

Dobrý den,
zemřel by člověk ponořený do vody( tak aby se nemohl napít) žízní a nebo by tělo dokázalo příjmout vodu přes kůži?
Děkuji

Odpověď

Úvaha je sice zajímavá, avšak nerealistická. Lidská kůže je polopropustnou membránou, schopnou propouštět 1-2% celkového objemu tekutiny. Tudíž, takto malé množství by nebylo dostatečné pro doplnění požadovaného objemu.  Petra Lavríková a Josef Fontana k tématu v online skriptech  Funkce buněk a lidského těla uvádí :
Pro lidské tělo je zcela esenciální, aby dokázalo udržet určitou stálost vnitřního prostředí – jeho konstantní složení.
Voda se v lidském těle pohybuje osmózou (většina tělesných bariér je semipermeabilních). O obsahu vody v jednotlivých tělesných kompartmentech rozhoduje obsah osmoticky aktivních částic - osmolarita.
Kolísání tělesné osmolarity je normálně velmi malé – pouze ± 1-2 %. Osmolarita tělesných tekutin je regulována pomocí obsahu volné vody v těle. Hlavními regulačními mechanismy jsou jednoduchá zpětná vazba prostřednictvím antidiuretického hormonu (ADH, vasopresin) a vyvolání pocitu žízně.

Použité zdroje

Petra Lavríková a Josef Fontana : Funkce buněk a lidského těla