přelet nad kukaččím hnízdem

Text dotazu

Prosím o vysvětlení rčení \"přeletět nad kukaččím hnízdem\". Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM jsem jako české přísloví či rčení nenalezla.
Jedná se ovšem o název knihy K.E.Keseye: One Flew Over the Cuckoo's Nest (1962). V roce 1975 poté vznikl stejnojmenný film Miloše Formana. Kniha K.E.Keseye u nás vyšla pod názvem Vyhoďme ho z kola ven.
Více na stránkách:
http://en.wikipedia.org/wiki/One_Flew_Over_the_Cuckoo%27s_Nest_%28novel%29
http://www.fdb.cz/filmy/17266-Prelet-nad-kukaccim-hnizdem-One-Flew-Over-The-Cuckoo-s-Nest.html

V češtině je brána kukačka jako symbol: pro osobu, která zastává výhody na úkor domácího (Slovník spisovné češtiny ), nemanželské dítě, matku, která se nestará o své děti nebo působí rozvrat v jiné rodině či mazlivý název pro děti(zvláště děvčata) ( Příruční slovník jazyka českého ).

Zdroje:
Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. 2., opr. a dopl. vyd. Praha: Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9 (váz.)
Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957