pravopis

Text dotazu

Prosím pomůžete? řeším i-y, v kontrole pravopisu Microsoft Office World ,, Hádá se to se mnou o tvrdé -y- (ve slově bydleli)... věta zní: Kluci s holkami, jež se mnou bydleli, měli v ty dny se zbytkem party smluvené lyžování někde za městem. (pokud zamýšlím - oni všichni - tak je to správně, nebo ne? Nemohu použít ¨ místo, jež-kteří¨ ,,, a v poučkách jsem našel tvary ... (již) což je mužský životný - množný - čili plurál ,, nebo (jež) - které platí pro mužský neživotný ženský i střední plurál ,,, proto usuzuji , že by tam v tomto případě mohlo zůstat ono ¨jež¨ ale pak to dělá neplechu s tím (y-i) .... jestliže nemohu použít -- kteří ... Kluci a holky , ( kteří ) se mnou bydleli ,, mám použít (již nebo jež ) se mnou bydleli ,,, děkuji za pomo

Odpověď

Dobrý den,

dotazy tohoto typu je lepší konzultovat s pracovníky Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.

Kluci s holkami, jež se mnou bydlely, měli... = Kluci (kteříkoli, možná je vůbec neznám) s holkami, které se mnou bydlely (tedy jen s těmi holkami, které bydlely se mnou, nikoli s někým jiným), měli ...

V tomto souvětí se  vedlejší věta přívlastková týká jen holek, proto je tam zájmeno JEŽ a proto tam taky je tvrdé Y. Dál věta ale pokračuje druhou částí věty hlavní, kde je podmětem zcela jednoznačně slovo KLUCI, a tudíž je potřeba na konci příčestí měkké I. To by ostatně bylo potřeba, i kdybychom ten podmět chápali jako podmět několikanásobný, kde má gramatickou přednost rod mužský životný.

Jiné by ovšem bylo "Kluci s holkami, JIŽ se mnou bydleli, měli..." (bydlí se mnou všichni, kluci i holky), nebo "Holky s kluky, JEŽ se mnou bydlely (nebo JIŽ se mnou bydleli), měly (nebo měli)...".

Výklad v Internetové jazykové příručce na stránkách Ústavu pro český jazyk AV ČR, Jazyková poradna, viz odkaz,  se zabývá případy, kdy je I/Y na konci příčestí v případném rozporu s rodem podmětu :

http://prirucka.ujc.cas.cz/

Několikanásobný podmět s předložkou s (otec s matkou) Zvláštním případem je typ podmětu, který je rozvit předložkovým tvarem s významem doprovodu (ženy s muži, Petr s Jindřiškou). Jde o situaci, kdy jsou složky několikanásobného podmětu významově rovnocenné, ale formálně nikoli. V takových případech se připouští shoda dvojí - podle jména v prvním pádu, nebo (jen pokud podmět předchází před přísudkem) se podmět chápe jako několikanásobný a platí pravidla  o přednosti rodů.

Přísudek následuje za několikanásobným podmětem  Shoda podle podstatného jména v 1. pádě:

Dívky s chlapci tančily až do rána.

Julie s Kamilem zmizela v polích.

Divoká prasata s bažanty se řítila na návštěvníky lesa.

Shoda jako u několikanásobného podmětu:

Dívky s chlapci tančili až do rána.

Julie s Kamilem zmizeli v polích.

Divoká prasata s bažanty se řítili na návštěvníky lesa.