pravopis

Text dotazu

Prosím pomůžete? řeším i-y, v kontrole pravopisu Microsoft Office World ,, Hádá se to se mnou o tvrdé -y- (ve slově bydleli)... věta zní: Kluci s holkami, jež se mnou bydleli, měli v ty dny se zbytkem party smluvené lyžování někde za městem. (pokud zamýšlím - oni všichni - tak je to správně, nebo ne? Nemohu použít ¨ místo, jež-kteří¨ ,,, a v poučkách jsem našel tvary ... (již) což je mužský životný - množný - čili plurál ,, nebo (jež) - které platí pro mužský neživotný ženský i střední plurál ,,, proto usuzuji , že by tam v tomto případě mohlo zůstat ono ¨jež¨ ale pak to dělá neplechu s tím (y-i) .... jestliže nemohu použít -- kteří ... Kluci a holky , ( kteří ) se mnou bydleli ,, mám použít (již nebo jež ) se mnou bydleli ,,, děkuji za pomo

Odpověď

Dobrý den,

dotazy tohoto typu je lepší konzultovat s pracovníky Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.

Kluci s holkami, jež se mnou bydlely, měli... = Kluci (kteříkoli, možná je vůbec neznám) s holkami, které se mnou bydlely (tedy jen s těmi holkami, které bydlely se mnou, nikoli s někým jiným), měli ...

V tomto souvětí se  vedlejší věta přívlastková týká jen holek, proto je tam zájmeno JEŽ a proto tam taky je tvrdé Y. Dál věta ale pokračuje druhou částí věty hlavní, kde je podmětem zcela jednoznačně slovo KLUCI, a tudíž je potřeba na konci příčestí měkké I. To by ostatně bylo potřeba, i kdybychom ten podmět chápali jako podmět několikanásobný, kde má gramatickou přednost rod mužský životný.

Jiné by ovšem bylo "Kluci s holkami, JIŽ se mnou bydleli, měli..." (bydlí se mnou všichni, kluci i holky), nebo "Holky s kluky, JEŽ se mnou bydlely (nebo JIŽ se mnou bydleli), měly (nebo měli)...".

Výklad v Internetové jazykové příručce na stránkách Ústavu pro český jazyk AV ČR, Jazyková poradna, viz odkaz,  se zabývá případy, kdy je I/Y na konci příčestí v případném rozporu s rodem podmětu :

http://prirucka.ujc.cas.cz/

Několikanásobný podmět s předložkou s (otec s matkou) Zvláštním případem je typ podmětu, který je rozvit předložkovým tvarem s významem doprovodu (ženy s muži, Petr s Jindřiškou). Jde o situaci, kdy jsou složky několikanásobného podmětu významově rovnocenné, ale formálně nikoli. V takových případech se připouští shoda dvojí - podle jména v prvním pádu, nebo (jen pokud podmět předchází před přísudkem) se podmět chápe jako několikanásobný a platí pravidla  o přednosti rodů.

Přísudek následuje za několikanásobným podmětem  Shoda podle podstatného jména v 1. pádě:

Dívky s chlapci tančily až do rána.

Julie s Kamilem zmizela v polích.

Divoká prasata s bažanty se řítila na návštěvníky lesa.

Shoda jako u několikanásobného podmětu:

Dívky s chlapci tančili až do rána.

Julie s Kamilem zmizeli v polích.

Divoká prasata s bažanty se řítili na návštěvníky lesa.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.01.2014 17:30

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu