Pramen řeky Punkvy

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal, kde pramení řeka Punkva, která protéká podzemím Moravského krasu. V různých mapách jsem našel různé informace.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
všechny publikace, které jsme k danému tématu nalezli, se shodují v tvrzení, že řeka Punkva vzniká soutokem Sloupského potoka a Bílé vody v Amatérské jeskyni. Sloupský potok je tvořen soutokem vody Luhy a Žďárné, do kterých se vlévají toky Petrovického a Němčického potoka. Bílá voda pramení jižně od Protivanova v nadmořské výšce 638 metrů. Do Bílé vody se ještě před soutokem se Sloupským potokem vlévá Lipovecký (Marianínský) potok a vodní tok Besčák.
Řeka Punkva má tedy několik možných pramenů. Oficiálně je za pramen řeky Punkvy označován pramen Luhy a řeka Luha za hlavní zdrojnici řeky Punkvy.
Luha pramení ve výšce 594 m.n.m. pod vrcholem Skal. Celková délka povrchového toku Luhy je 15,5 Km.

Obecná charakteristika pramene řeky je následující:
"Počátkem či pramenem řeky může být některý z pramenů zdrojnic. Nejsou-li zdrojnice označeny jménem, klade se počátek řeky k pramenu nejdelší nebo nejvodnatější z nich. Jsou-li dvě nebo více zdrojnic stejně vodné i dlouhé, označí se počátek řeky k pramenu levé z nich."
( HUBAČÍKOVÁ, Věra. Hydrologie. 1. vyd. V Brně : Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, 2002.s. 29.)

Zdroje a další literatura k tématu:

* BALÁK, Ivan.  Macocha a Punkva v Moravském krasu.  Blansko : Městská knihovna Blansko : Cortusa - sdružení pro ochranu Moravského krasu : Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras, 2003.
ISBN   80-239-2113-4.
*  Moravský kras [kartografický dokument] : s mapou 1:75 000 [i.e.1:50 000] . Praha : Kartografie : S & D, 1999.
* http://www.estudanky.cz/2549-pramen-punkvy
*http://www.sharkan.net/2399-pramen-punkvy