Pověst dávných let

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě obsah knihy Pověst dávných let, kterou napsal Nestor.

Odpověď

Dobrý den,
Nestorův Letopis ruský, nazvaný v ruštině Pověst dávných let, je soubor několika letopisů z konce 11. a počátku 12. století. Hlavním autorem je však mnich pečerského kláštera v Kyjevě Nestor. Letopis je na svou dobu velmi dokonalý. V plné  šíři ukazuje nejstarší ruské dějiny, syrovou chuť ruského života ve své hrůze i kráse (svět válek, vražd a nenávisti, svět bohatýrů, hrdinů a mučedníků, mír a pokoj klášterů).
Bohužel Vás ale musíme zklamat, knihu si budete muset přečíst sama. Služba Ptejte se knihovny obsahy knih nezpracovává. Domníváme se, že obsah potřebujete ke školní práci a podle pravidel služby PSK, viz http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu:
Referáty a otázky ke zkouškám
Nežádejte od nás, abychom vypracovali vaše referáty, úkoly a jiné školní úlohy, taktéž nezodpovídáme otázky různých kvízů a testů. Rádi vám ukážeme, jak vyhledat literaturu k danému tématu, uvedeme základní tituly z našich fondů, ale nečekejte více.
Doporučujeme stať Na okraj Nestorova letopisu, která je jakýmsi doslovem Julia Dolanského k vydání Nestorův letopis ruský. Pověst dávných let. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1954. Přeložil a předmluvu napsal Karel Jaromír Erben.

     Hlavni zahlavi      Nestor, 1066-ca 1146
     Nazev                    Nestoruv letopis rusky : povest davnych let / [ze starorustiny] prel. a predml. naps. Karel Jaromir Erben ; vyd. uspor. a doslovem Na okraj Nestorova letopisu opatril Julius Dolansky ; Erbenovy pozn. doplnil Antonin Florovskij
     Vydani                  3. vyd.
     Nakl. udaje          Praha : Statni nakladatelstvi krasne literatury, hudby a umeni, 1954 (Prace)
     Popis (rozsah)    320 s. ; 20 cm
     Cislo nar.bibl.      cnb000428152
     ISBN                       (Vaz.) : Kcs 22,70
     Edice                      Ziva dila minulosti ; Sv. 8
     Dalsi puvodc       Dolansky, Julius, 1903-1975
     Poznamka           3300 vyt.
     Poznamka           Odkazy na lit.
     Poznamka            Jmenny, vecny a mistni rejstrik
     Poznamka            Rodokmen Rurikovcu dle Nestora
     Resume                Nestoruv letopis, pamatka jedinecne hodnoty vedecky dokumentarni i umelecke, pochazi z druhe poloviny 11. stoleti. Autorem prvni, nedochovane jeho redakce byl mnich Pecerskeho klastera v Kyjeve, patrne Nestor, soucasnik naseho latinskeho kronikare Kosmy. Je to prvni dilo, v nemz        byly slovanskym jazykem vyliceny dejiny slovanskych narodu, predevsim Rusu. Erbenuv preklad, po prve vydany r. 1867, je dilo mistrovske.
                                     Udivuje jak vernosti a spravnosti, s niz tlumoci puvodni text casto velmi nesnadny a obtizny, tak sveraznou krasou ceskeho jazyka, jejz Erben zamerne upravoval a stilisoval, aby tak co nejvystizneji priblizil ctenari starobyly jazyk Povesti davnych let. (Podle doslovu.)
     Predmet. heslo      Rusko - stol. 9.-12. - letopisy

Odkazy na práce o díle:
http://is.muni.cz/th/64658/ff_m/hotovka.pdf

http://www.google.cz/books?hl=cs&lr=&id=Pz43AAAAYAAJ&oi=fnd&pg=PA1&dq=pov%C4%9Bst+d%C3%A1vn%C3%BDch+let+nestor&ots=y_VOGZ7vMA&sig=IetVu0qQ_W1iN3l-iN1wDdjlkCw&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false