použití slova nandat a odendat

Text dotazu

V jakém slovním spojení je možno nebo není možno použít slova nandat a odendat.

Odpověď

Dobrý den,

především obě slova mají svou charakeristiku z hlediska spisovnosti: nandat je slovo hovorové, tj. patří do slovní zásoby mluvené češtiny, není to slovo spisovné psané češtiny. Slovo odendat pak bude zřejmě nespisovné, neboť slovníky je neuvádějí.
V písemném nebo oficiálním projevu, který by měl být přísně spisovný, by bylo vhodnější použít např. slova nasadit, sundat, odebrat. Konečně je vhodné zvážit užití určitého slova podle kontextu.
Podle Slovníku spisovné češtiny slovo nandat má význam: dát (položit), vložit, naložit - nandat zboží do tašky, nandat talířknedlíků; vyloženě nespisovně by bylo nandat někomu - jako nabančit.
Slovo odendat by mělo význam zhruba sundat, odebrat, odejmout, odstranit.
Tedy např. odendat věci ze stolu (odstranit), něco z cesty, apod.

Přesnější odpověď byste dostala v Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz - jazyková poradna).