Potravní kodex československý

Text dotazu

Prosím, kde je možno najít text Potravního kodexu československého z období první republiky? Zřejmě z roku 1937 nebo 1934. A dále i Výnos Ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy č. 22.541/1934. Děkuji předem za informaci.

Odpověď

Dobrý den,

Potravní kodex československý je ve fondu Národní knihovny ČR, signatura 54 D 7704/Sv. I a II. Odkazuje na Výnos Ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy č. 22.541/1934, cituje ho i autorka dizertační práce, viz níže "Oficiální povahy a úřední platnosti se výsledkům revize dostalo výnosem Ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy č. 22.541/1934, kterým byl tzv. Potravní kodex československý uznán právně závaznou normou pro území celé republiky. Potravní kodex měl postupně nahradit původní Codex Alimentarius Austriacus v celém jeho rozsahu. Jeho první svazek byl komplexně dokončen v roce 1937 a čítal cca 750 stran. Na další 2 - 3 svazky se již nikdy nedostalo"

Čerpáno z: Právnická fakulta Masarykovy univerzity. Katedra práva životního prostředí a pozemkového práva.  Disertační práce BEZPEČNOST POTRAVIN, JUDr. Jana Tkáčiková, 2007.

Druhý svazek, který je též na signatuře 54 D 7704,  obsahuje nejspíš ten výnos, který hledáte, i když tam není přímo nadpis Výnos... Citujeme: "Ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy. V Praze 12. Prosince 1934. Č. 22.541/34. Ve schůzi ministerské rady, konané dne 23. Června 1934, byl schválen návrh...Tento výnos vydává se všem zemským úřadům k dalšímu opatření, dále v opise státním všeob. ústavům pro zkoumání potravin při Karlově a při německé universitě v Praze, ...Za ministra Dr. Hrdlička v.r."