Pomoc v hmotné nouzi

Text dotazu

Jaké jsou možnosti finanční pomoci po dobu dlouhodobé nezaměstnanosti.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz spadá do právní oblasti, bylo by lepší konzultovat ho s právníky; služba  Ptejte se knihovny právní dotazy nezodpovídá, je potřeba  obrátit se na některou z právních poraden, kde je většinou možno konzultovat i text zákona. Najdete je pod různými hesly a odkazy (např. zákony, právní poradny, sbírka zákonů, portál veřejné správy, Večerní škola práva - poradna: informace z různých právních oblastí) ve vyhledávačích na internetu.  Dotaz by Vám mohli spíše zodpovědět  v knihovně Právnické fakulty Univerzity Karlovy http://knihovna.prf.cuni.cz/

.

Doporučujeme obrátit se i na Ministerstvo práce a sociálních věcí, viz odkaz níže, z jehož stránek čerpáme:

http://www.mpsv.cz/cs/11852

.

Životní a existenční minimum od 1. 1. 2012

• Životní a existenční minimum je upraveno zákonem č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, v platném znění.

• Částky životního a existenčního minima platné od 1. 1. 2012 jsou stanoveny nařízením vlády č. 409/2011 Sb., o zvýšení částek životního minima a existenčního minima.

Náklady na bydlení

• Životní minimum ani existenční minimum nezahrnují nezbytné náklady na bydlení.

• Ochrana v oblasti bydlení je řešena v rámci systému státní sociální podpory poskytováním příspěvku na bydlení a v systému pomoci v hmotné nouzi doplatkem na bydlení.

Částky životního minima platné od 1. ledna 2012 v Kč za měsíc

Pro jednotlivce          3410

Částka existenčního minima platná od 1. ledna 2012 v Kč za měsíc

existenční minimum   2200

Definice životního a existenčního minima

• Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.

• Existenční minimum je minimální hranicí peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití. Tento institut byl vedle životního minima zaveden z důvodu větší motivace pro dospělé osoby v hmotné nouzi. Existenční minimum nelze použít u nezaopatřeného dítěte, u poživatele starobního důchodu, u osoby invalidní ve třetím stupni a u osoby starší 68 let.

Informace a žádosti:

Žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory se podávají na kontaktních pracovištích krajských poboček Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu občana.

Pracovníci příslušných kontaktních pracovišť poskytnou všechny potřebné informace.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Na Poříčním právu 1/376, 128 01 Praha 2

tel.: +420-221921111, fax: +420-224918391

e-mail: viz elektronická podatelna

Ze zdrojů, které má k dispozici Národní knihovna ČR ve svém katalogu na www.nkp.cz

, katalogy a databáze, elektronický katalog, báze NKC, můžeme doporučit několik knih, které obsahují některé užitečné rady:

HATÁK, Václav, HANÁKOVÁ, Věra. Domácí právník. První pomoc v oblasti práva. Pardubice: Mayday spol., 2008. ISBN 978-80-86986-34-0.

Průvodce oblastí zaměstnanosti v období hospodářské recese. Praha: BMSS-Start, 2009. ISBN 978-80-86140-56-8.

Slabikář finanční gramotnosti. Učebnice základních 7 modulů finanční gramotnosti. Praha: Cofet, 2009. ISBN 80-254-4207-4.