politika

Text dotazu

Jak se člověk dostane do politiky???

Odpověď

Dobrý den,

chce-li být člověk politicky činný, měl by se zajímat o dění kolem sebe, sledovat zprávy z různých oborů (kultura, politika, sport, ekonomika, obchod apod.), svět chápat v souvislostech, logicky hodnotit situace, umět se vyjadřovat a snažit se o  všeobecný přehled o světě. Výhodou je samozřejmě vystudovat vysokou školu např. ekonomického směru, politologii, sociologii apod., není to ale nutně podmínkou.

Čtete-li různé rozhovory s politiky, zjistíte, jakými cestami se ubírali, než se politiky stali. O někom se říká už v  mládí, že má předpoklad být politikem; jeho chování je diplomatické, je výřečný a umí obhajovat svoje názory, stojí si za nimi, ale předkládá je vhodnou formou, která je akceptovatelná pro druhou stranu.  Podle toho, které názory u něho převládají, tím směrem se dále v myšlení a jednání ubírá. Zastává-li více tradiční názory, říká se např., že je konzervativec. Má-li odvahu něco zkoušet nového, příp. i  odvahu zariskovat,  a vyjde-li mu to, dokáže sebou strhnout další lidi a stává se jejich jakýmsi představitelem. S jedinci podobných názorů diskutuje, ale názory si vyměňuje i s lidmi, kteří mu třeba oponují. Většinou začíná  v menších společenstvích, mezi svými vrstevníky, pak je třeba delegován dále na regionální úroveň a pak pomyslně stoupá výš… Tak nějak se může člověk dostat do politiky.

O politice se psalo od nepaměti, bylo vydáno mnoho knih, článků, vychází noviny, vznikají strany, různé konference, setkání apod.; politika se promítá do všeho dění kolem nás. Politikou, která se ale v průběhu staletí vyvíjela, se zabývalo mnoho, nyní již známých osobností, z různých oborů lidského vědění.

Z velkého množství zdrojů jsme vybrali:

ŽANTOVSKÝ, Petr. Hovory o médiích. Politika, ekonomika a média. Praha: Votobia, 2006.

DOČEKALOVÁ, Pavla a kol. Úvod do politologie. Praha: Grada, 2010.

KUBATA, Jan. Jsem "rváč". Praha: Propolis, 2009. a mnoho podobných knih o politicích...

SRB, Vladimír. Stručný průvodce politickou vědou aneb klíč k politické teorii. Kolín: Nezávislé centrum pro studium politiky, 2008.

WEBER, Max. Politika jako povolání. Praha: Orbis, 1929.

ŠPAČEK, Ladislav. Business etiketa a komunikace: Jak být úspěšným manažerem, politikem, realitním makléřem, finančním poradcem, úředníkem veřejné správy. Praha: Europrint, 2013.

-

Pro zajímavost: kniha, v které autor práci politika popisuje, ale spíš ironizuje. Dozvíte se, co všechno politika sice obnáší, ale popis vyznívá negativně: KRÝSL, Zdeněk. Rukověť politikova: máte málo peněz?: nechce se vám pracovat?: umíte dobře lhát?: staňte se politikem! Praha: Olympia, 2006.