politické strany

Text dotazu

Co jsou zač politické strany, jak se liší a kolik jich je???
Jak se stát kandidátem???
DĚKUJI.

Odpověď

Dobrý den,

dozvědět se úplně všechno o všech politických stranách v ČR můžete pouze soustavným sledováním všech dostupných informačních zdrojů (knih, periodik, zpráv na internetu, rozhlasu, televize aj.) a myslíme si, že to ani není v celistvosti možné splnit.

Ačkoli informace z Wikipedie většinou nedoporučujeme na prvním místě, protože jejich správnost neověřujeme, uděláme tentokrát výjimku. Stránka o politických stranách v ČR je tam zpracována celkem přehledně, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_politick%C3%BDch_stran_a_hnut%C3%AD_v_%C4%8Cesku.

O politických stranách vyšlo mnoho knih nebo článků; seznámit se s nimi můžete procházením volně přístupného online katalogu na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC – knihy a báze ANL - články. Vyhledávat lze podle různých kritérií, v tomto případě je nejlepší použít klíčová slova (předmětová hesla): strany, politické strany, ČR,… v různých kombinacích.

Z velkého množství jsme např. vybrali:

NOVÁK, Miroslav, LEBEDA, Tomáš. Volební a stranické systémy ČR v mezinárodním srovnání. Dobrá Voda: Aleš Čeněk, 2004.

Financování politických stran v České republice a potřebné změny regule. Praha, říjen 2012. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2012.

SILBER, Radomír. Jak se dobývá parlament a ovládá stát. České politické stranictví a strany 90. let. Brno: Tribun, 2013.

VANÍČEK, Jiří. Lokální politika. Distanční studijní opora. Opava: Slezská univerzita, 2009.

FIALA, Petr a kol. Evropeizace zájmů. Politické strany a zájmové skupiny v České republice. Brno: Masarykova univerzita mezinárodní politologický ústav, 2009.

OUTLÝ, Jan, PROUZA, Jan a kol. Navrhování a výběr kandidátů. Politické strany v ČR a ve střední Evropě. Olomouc: Civipolis, 2013.

Informace můžete čerpat i z rozhovorů nebo článků různých politiků, např. rozhovor s kandidátem, viz (báze ANL na www.nkp.cz) http://full.nkp.cz/nkdb/view/mkdoc.asp?p1=MF20030111040028.

Váš druhý dotaz, jak se stát kandidátem, nejspíš souvisí s jedním z předcházejících vašich dotazů a sice jak se dostat do politiky, jak se stát politikem.

Jak jsme  vám již psali  v jedné z minulých odpovědí týkajících se politiky, chce-li být člověk politicky činný, musí se zajímat o celkové dění kolem sebe, podle svého přesvědčení se nejspíš ztotožní s programem některé politické strany a tím si vytýčí směr svého politického myšlení. Má–li strana ve volbách ( a to platí pro volby na všech úrovních) uspět, musí mimo jiné sestavit pro voliče přitažlivý program a vybrat vhodné kandidáty pro jeho prezentaci. Základní pravidla výběru kandidátů bývají popsána ve vnitrostranických dokumentech, jako jsou volební řády či řády výběru kandidátů.

Doporučujeme projít si některé z příruček, které jsme již uváděli, např.

SRB, Vladimír. Stručný průvodce politickou vědou aneb klíč k politické teorii. Kolín: Nezávislé centrum pro studium politiky, 2008.

WEBER, Max. Politika jako povolání. Praha: Orbis, 1929.

ŠPAČEK, Ladislav. Business etiketa a komunikace: Jak být úspěšným manažerem, politikem, realitním makléřem, finančním poradcem, úředníkem veřejné správy. Praha: Europrint, 2013.