"pokoj" etymologie

Text dotazu

dobrý den, můžete mi prosím napsat jak vzniklo slovo "pokoj"?

Odpověď

Dobrý den, slovo pokoj je všeslovanské. Odvozené bylo od počiti = odpočinout. Slovo je příbuzné s latinským výrazem quiés = klid. Odtržením přípony po- vzniklo již staročeské slovo (u)kojiti. Odvozeniny od slova po-koj jsou u všech Slovanů, s výrazem kojiti se ovšem setkáte pouze v češtině a polštině. Taktéž slovo pokoj ve významu místnost, komora se vyskytuje pouze v češtině, polštině, běloruštině a ukrajinštině. Pokoj se dříve říkalo světnici městského rázu, oddělenému kabinetu na poschodí nebo v podkroví, který sloužil k odpočinku.

Zdroje:
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.
* REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. 1.vyd. Voznice : Leda, 2001. ISBN 80-85927-85-3.