Podbrdsko-vymezení hranice oblasti

Text dotazu

Podbrdsko - vymezení území - odkud kam sahá (která města sem patří, který pramen tuto informaci uvádí

Odpověď

Na Váš dotaz jsem našla tyto informace:

Hranice Podbrdska se postupem času měnila, před rokem 1714, kdy došlo k reorganizaci krajského zřízení, probíhala hranice takto:

"Severní výspou kraje byl výběžek vystupující od Berouna do Nenačovic (v jednom údobí však až do Červeného Újezda). Pak se hranice stočila k Nižboru a dál přibližně lemovala jižní okraj křivoklátských lesů až po temeno Velízu, odkud pokračovala za Ostrovec a Mlečice.Tady změnila směr na jih a přiblížila se těsně k Rokycanům. Hranice pak zamířila do nitra brdského pohoří na Padrť a na horu Korunu (Dobřív a Strašice zůstaly v Podbrdsku) a z lesů vyšla v Lázu na Příbramsku. Na jižní straně uzavíraly Podbrdsko vsi Vysoká, Modřovice, Lazsko, Rtišovice a Bohostice. Dál se stala krajskou hranicí Vltava, městečko Kamýk však obešla, zato u Zbraslavi zahrnula ještě kus území na pravém břehu. Nad Malou Chuchlí se hranice obrátila na západ, odkud se klikatila k Loděnici, také ještě patřící do Podbrdska."

(Čáka, Jan, 1929-. Podbrdskem od městečka k městu. Jan Čáka. 1. vyd. Praha : Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1988. 285 s.Bibliogr. ISBN 80-7057-000-8, s. 7 - 8.)

V publikaci Brdy autora Ivo Hejla z roku 1988 je uvedeno toto:

"Popisované území je vymezeno na východě údolím Vltavy od Zbraslavi k Měchenicím, dále silnicí přes Bojanovice do malé Lečice, údolím Kocáby do Nového Knína, silnicí do Dobříše. Z Dobříše tvoří hranici silnice přes Březnici, Hvožďany, Nové Mitrovice, Mirošov, Hořovice do Lochovic. Z Lochovic ohraničuje oblast železniční trať do zadní Třebáně, dále pak údolí Berounky k Radotínu."

(Hejl, Ivo, 1931-. Brdy.  Ivo Hejl ; [Kres. J. Hedánek ; fot. Milan Zemina].  1. vyd. Praha : Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1987. 112 s., obr. příl., vol. příl.Resumé, s. 9 - 10.)

Mapky vymezující dané území se nacházejí v těchto publikacích:

 Čáka, Jan, 1929-. Podbrdskem od městečka k městu. Jan Čáka. 1. vyd. Praha : Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1988. 285 s.Bibliogr. ISBN 80-7057-000-8, s. 11.

Čáka, Jan, 1929-. Brdy etnografické : Příspěvek k určení rozsahu a vystižení povahy krajiny.  Jan Čáka. , Vlastivědný sborník Podbrdska, 1968, Č. 2, s. 132-151, ilustr., fot, mapka na str. 136.

Dále jsem čerpala z těchto zdrojů:

Podskalecký, B. Průvodce po Brdech a Podbrdsku.  B. Podskalecký.  Praha :

Uher, 1925. 142 s. : il. +mapa.  (Uhrovy cestovní průvodce ; Sv. 30).

Hradecký, Emil. Berní rula. 26, Kraj Podbrdský.  Emil Hradecký.  1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1952. 381 s., tb., rejstř., mp.

Čáka, Jan, 1929-. Po Brdech se chodí pěšky.  Jan Čáka ; [Il. Jan Čáka].  1. vyd. Praha : Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1969. 99 s., ilustr., mp.

Kraj Podbrdský., Podbrdské noviny, 25.9.2003, Č. 17, s. 2, Roč. 11.

Polák, Stanislav. K regionálnímu pojmu Podbrdska.  Stanislav Polák. , Vlastivědný sborník Podbrdska, 1974, Č. 8, s. 7-22, mp., bibliogr.