plazi v České republice

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jaké druhy plazů se vyskytují v naší republice? Wikipedie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_plaz%C5%AF_%C4%8Ceska) tvrdí, že u nás žije mj. 8 druhů želv. Co si pamatuji ze školy tak jsme se učili o jednom druhu - želva bahenní. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

želva bahenní (Emys orbicularis) je jediným původním druhem vyskytujícím se na našem území. Původní populace dnes žije pravděpodobně pouze na Slovensku u Bodrogu. Na jihovýchodní Moravě bylo vysazeno 18 želv z Rumunska. Další výskyt je možné považovat za nepůvodní. Jedná se o vodní želvu, která vyhledává hustě zarostlé mokřadní biotopy s měkkým bahnitým či písčitým dnem v teplých nížinách (obvykle do 200 m. n. m.).

V přírodě je ovšem možné ve výjimečných případech spatřit i některou z želv,  jež jsou na našem území chované v zajetí a do volné přírody se dostávají druhotně, tedy únikem od chovatelů či jejich záměrným vypuštěním do volné přírody. Ve volné přírodě  se  tyto nepůvodní druhy nerozmnožují a často nepřežijí zimní období.

Mezi tyto želvy patří například:

* Želva nádherná (Trachemys scripta) - pozorována byla zejména v blízkosti měst na Slovensku a v několika lokalitách v ČR (slepá ramena Moravy u Olomouce, na Vidnavsku, Ostravsku, v Polabí a jinde).

* želva kaspická (Mauremys caspica )

* želva zelená (Testudo hermanni)

* Želva žlutohnědá (Testudo graeca)

Kromě výše zmíněných se ojediněle může objevit i želva jiného druhu (dovezeného pro chovatelské účely).

Použité zdroje:

* DUNGEL, Jan a ŘEHÁK, Zdeněk. Atlas ryb, obojživelníků a plazů České a Slovenské republiky. Vyd. 2. Praha: Academia, 2011. 181 s. Atlasy. ISBN 978-80-200-1979-0.

* ZWACH, Ivan. Obojživelníci a plazi České republiky: encyklopedie všech druhů, určovací klíč ... 1. vyd. Praha: Grada, 2009. 496 s. ISBN 978-80-247-2509-3.

* ZAVADIL, Vít, ed., MIKÁTOVÁ, Blanka, ed. a VLAŠÍN, Mojmír, ed. Atlas rozšíření plazů v České republice = Atlas of the distribution of reptiles in the Czech Republic. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 2001. 257 s. ISBN 80-86064-50-6.