Piráti

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli piráti měli doopravdy místo rukou háky,případně i ostatní podobné věci (např. dřevěné nohy, cvičená opička a papoušek).Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pirát s dřevěnou protézou zakončenou hákem a papouškem či opičkou na rameni je z velké části výtvorem fantazie spisovatelů 19. a 20. století. Klasickým příkladem piráta o holi a papouškem na rameni je  Dlouhý John Silver, jedna z hlavních postav románu "Ostrov pokladů" spisovatele Roberta Luise Stevensona. Předlohou postavy Dlouhého Johna Silvera mu údajně byl jeho přítel, spisovatel William Henley, který chodil o berli a měl husté černé vlasy a plnovous. Postava Johna Silvera ovlivnila později i další romanopisce. Mezi známé literární piráty s nebezpečným hákem místo  ruky patří mimo jiné též kapitán Hook z "Petra Pana".

 Pokud se podíváte na nejznámější kapitány  skutečných pirátských lodí 17. a 18. století, zjistíte, že se výše uvedenému popisu "klasického" piráta příliš nepodobají.

Přesto byste se mohla na pirátských lodích jak se dřevěnými protézami, tak zvířaty setkat.

Při častých bojích nebylo těžké přijít k sečné ráně či popálenině, která se zanítila. Gangréna byla poměrně obávaným důsledkem těchto zranění. Podmínky na lodi většinou neumožňovaly  účinné léčení, a tak jediným možným řešením byla včasná amputace postižené končetiny. Na lodi byl skoro vždy přítomen tesař, který se běžně staral o údržbu lodě, ale v případě potřeby  byl schopen vyrobit alespoň provizorní dřevěnou protézu.

Častá zranění patřila k pirátskému způsobu života. Odrážela se většinou i v pravidlech, která si každá loď před vyplutím stanovovala. Ztráta některého z údů či orgánů (popřípadě i zničení dobré protézy) byla často finančně kompenzována.

Taktéž zvířata se na palubě vyskytovala. Nejčastějšími zvířecími obyvateli lodi byly slepice a krysy. Slepice pirátské lodě převážely především jako zdroj vajec a masa. Krysy byly samozvanými hosty. Občas se na palubě vyskytovala i další chovná domácí zvířata jako psi, kočky, kozy aj. Jedním z hlavních zdrojů masa na moři byly želvy a mořské ryby.  Z tropických oblastí pirátské lodě převážely též exotická zvířata. Ochočená z nich pomáhala krátit pirátům dlouhé chvíle na moři.

Více se o historii pirátství můžete dočíst v následující literatuře:

* KONSTAM, Angus. Metla moří: bukanýři, piráti a korzáři. Praha: Fighters Publications, 2007. 240 s. ISBN 978-80-86977-15-7.

* KONSTAM, Angus. Pirátství: úplné dějiny. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2011. 294 s., [16] s. obr. příl. ISBN 978-80-204-2408-2.

* LEWIS, Brenda Ralph. Pirátský kodex: od ctihodných zlodějů po současné ničemy. Praha: Naše vojsko, 2011. 191 s. ISBN 978-80-206-1239-7.

* KONSTAM, Angus. Piráti 1660-1730. 1. vyd. Praha: Grada, 2008. 64 s. Elita. ISBN 978-80-247-2373-0.

* NIEHAUS, Alisha a HECKER, Alan. Piráti, poklady, dobrodružství: příběhy nejslavnějších námořních lupičů. Vyd. 1. V Praze: Knižní klub, 2008. 125 s. ISBN 978-80-242-2181-6.

* COX, Michael. Piráti a jejich karibská dobrodružství. 1. vyd. V Praze: Egmont, 2010. 192 s. Děsivé dějiny. ISBN 978-80-252-1370-4.

*  PLATT, Richard. Piráti. 2. vyd. Praha: Fortuna Print, C2004. 63 s. Vidět - poznat - vědět. ISBN 80-7321-109-2.

aj. - viz Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc