Philadelphia (Filadelfie) coby hlavní město

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co vedlo k tomu, že Philadelphie nezůstala hlavním městem USA pořád, ale stal se jím v roce 1800 Washington, D.C.? Existují také v češtině nějaké publikace pojednávající konkrétně o Philadelphii?

Odpověď

Dobry den, v knize George Washington prezident u kolebky velmoci / Franz Herre. Praha: Nakladatelstvi Brana, Knizni klub, 2001, na strane 226 se uvadi pri popisu jedne cesty prezidenta Washingtona: "... Urazil behem sve cesty vic nez 1700 mil a shledal, ze nikde jinde neni krasneji a lepe nez doma ve Virginii. V zadne jine krajine by si nedokazal - po provizoriich v New Yorku a ve Filadelfii - predstavit hlavni mesto Spojenych statu. myslel pritom nejen na uzitek pro svou uzsi vlast, ale i pro cely narod. V geografickem stredu mezi Jihem a Severem spatroval i politicky stred Unie a vychodisko pro dalsi zpristupneni Zapadu, ktere zacalo - za Washingtonovy ucasti - hlavne zde a odtud se v nem take mešlo pokracovat. Vyhybky byly uz nastaveny. Protoze zadne mesto nepralo jinemu pocty a prednosti staleho sidla federalni vlady, bylo dosazeno shody v tom, ze federalni hlavni mesto bude zalozeno v centru zakladatelskych statu na federalni pude. Uz v roce 1790 se kongres usnesl, ze bude postaveno na brezich Potomaku. Prezident se osobne staral o jeho presnou polohu a potrebnou rozlohu. "30. brezna Leta Pane 1791, v patnactem roce nezavislosti Spojenych statu" vytycil prezident federalni diskrit mezi Alexandrii, Hamburgem, Georgetownem a Carrollburgem. 4. dubna poveril Pierra-Charlese L'Enfanta naplanovanim federalnihoi hlavniho mesta na deseti ctverecnich milich na levem brehu Potomaku ..."

V knize USA / Gerge B. Tindall, David E. Shi. Praha: Nakladatelstvi Lidove noviny, 1994. na strane 157 se uvadi: "4. brezna 1801 byl uhlazeny, inteligentni ... Thomas Jefferson uveden do uradu v novem hlavnim meste federace, ve Washingtonu v Kolumbijskem okrsku. ..."

Knihy v cestine, ktere pojednavaji o Philadelphii , jsme v nasich dostupnych zdrojich nenasli.