patroni řemesel

Text dotazu

Jak se jmenují patroni těchto řemesel : Hrnčíři, kameníci, kováři, koželuhové, krejčí, lazebníci, mlynáři, pekaři, sládkové (pivovarníci), řezníci, skláři, soukeníci, ševci a zedníci.

Odpověď

Dobrý den, zasíláme Vám odpověď k Vašemu dotazu týkajícímu se patronů řemeslníků :

- hrnčíři = Justa a Rufina, dvě křesťanské sestry ze Sevilly, které si na živobytí vyděláívaly  prodejem hliněných hrnků, s výjimkou obřadů pořádaných na počest římských bohů. Když jim skupina pohanů jejich zásoby rozbila, oplatily jim zničením pohanské modly. Za to byly mučeny na skřipci a Justa na kříži zemřela,Rufina byla uškrcena.

- soukeníci = Svatý Blažej je patronem soukeníků, tkalců a trpících lidí. Je jedním ze čtrnácti tzv. svatých pomocníků Ježíše Krista. Dvě zkřížené svíce při svatoblažejském požehnání symbolizují bezmocné, svázané ruce Blažejovi při požehnání a uzdravení umírajícího chlapce. Jde o akt povzbuzení v těžkostech každodenního života a ujištění, že člověk nikdy nezůstane sám, že vždy nalezne někoho, kdo mu pomůže, kdo jej vyléčí.

- krejčí = Homobonus (dobrý člověk) byl obchodník z italské Cremony. Víra, že podnik mu dal sám Bůh, úzkostlivá počestnost s níž se věnoval obchodu a dobročinnost vedla k tomu, že se stal patronem obchodníků, krejčích a výrobců oděvů.

- kováři = Eligius, narodil se poblíž Limoges ve Francii, vyučil se zlatníkem, stal se mincmistrem, založil klášter v Solignacu a v Paříži, později byl  vysvěcen na kněze a stal se biskupem v Noyonu. Je patronem zlatníků, kovářů, podkovářů.

- koželuhové = Bartoloměj, jeden z Ježíšových učedníků, podle pozdější tradice kázal slovo Boží v Malé Asii, severní Indii a Arménii, kde byl zaživa stažen z kůže a poté sťat - proto sde také stal patronem koželuhů.

- lazebník = Kosma a Damián -  údajně to byla dvojčata, Arabové, oba schopní lékaři, kteří vyznávali křesťanství a prosluli jako "svatí bezplatní".
Pro dobročinnost a mnohá zázračná uzdravení se stali patrony lékařů, chirurgů, lékárníků, holičů a kadeřníků.

- mlynáři = Kateřina Alexandrijská veřejně protestovala u císaře proti uctívání model a obrátilla na křesťanskou víru padesát filozofů, kteří byli za trest upáleni a Kateřina byla vězněna a mučena. Díky kolu, na kterém byla mučena se stala patronkou mlynářů.

- pekaři = Honorius, pocházel z francouzského Ponthieu.  Na konci 6. století byl biskupem v Amiens. Patronem pekařů se stal díky zázraku : během mše se nad kalichem ukázala ruka Boží a držela bochník chleba. Po jeho smrti následovalo množství dalších zázraků a Honorius se stal známým po celé Francii.

- sládci = Augustin,pocházel z dnešního Alžírska,byl biskup a učitel církve v období pozdního římského císařství; je též svatým katolické církve, jehož svátek připadá na 28. srpna. Augustinus je jeden z nejvýznamnějších raně křesťanských filozofů a teologů. Byl to nejplodnější a nejvlivnější teolog a myšlenkami  o náboženském životě se řídil po něm pojmenovaný kanovnický řád.

- řezníci = Jiří, pocházel z dnešního Turecka, stal se byl vojákem světcem, dle legend (nejrozáhlejší Zlatá legenda) zabil draka,kterému měla být obětována princezna.

- skláři = svatý Petr, původním jménem Šimon, byl jedním z dvanácti původních apoštolů - učedníků Ježíše Krista. Je považován za prvního z papežů.
Je patronem papežů (je považován za prvního z papežů), církve, řezníků, sklářů, truhlářů, hodinářů, zámečníků, kovářů, slévačů olova, hrnčířů, zedníků, cihlářů, moštářů, motorkářů, kameníků, síťařů, soukeníků, valchařů, rybářů, obchodníků s rybami, lodníků, trosečníků, kajícníků.

- ševci = Kryšpín a Kryšpinián, pravděpodobně římští mučedníci, podle legendy bratři, misionáři vyslaní z Říma do Francie. Ve dne kázali a v noci pracovali jako ševci.

- zedníci = Svatý Florián, ochránce v nebezpečí ohně, vody a války, patron hasičů, kominíků a zedníků. Postava ve zbroji římského vojína s mečem a korouhví, vylévající vodu z vědra na hořící dům v připomínce toho, že prý kdysi svou modlitbou odvrátil plamennou zkázu.

zdroj:
E.Hallamová : Světci, Kdo jsou  a jak nám pomáhají, Praha : Volvox Globator, 1996
internetová encyklopedie Wikipedie

Pro doplnění Vám doporučujeme zadat jednotlivé patrony do internetového vyhledavače Google.