opevnění měst ve středověku

Text dotazu

Dobrý den,
 sháním informace o opevnění měst ve středověku. Podařilo se mi již nalézt
publikace Encyklopedie městských bran od Zdeňka Fišera a také Městské
brány v Čechách od Tomáše Koutka. Mohli byste mi, prosím, poradit další
tituly k hledanému tématu?
 Předem Vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že k uvedenému tématu by pro Vás mohly být zajímavé následující publikace (záznamy pocházejí z elektronického katalogu Národní knihovny ČR - http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ):

DIBELKOVÁ, Irena. Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Olympia, 2007. 167 s., [24] s. barev. obr. příl. : il. ; 21 cm. (Navštivte--). ISBN 978-80-7376-013-7.

* pevnosti -- Česko * opevnění -- Česko * městská opevnění -- Česko * průvodce

KUPKA, Vladimír a kol. Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha: Libri, 2002. 555 s. : il., mapy, plány ; 21 cm. ISBN 80-7277-096-9 (váz.). ISBN 978-80-7277-096-0 (dotisk : váz.)

PROCHÁZKA, Rudolf. Vývoj opevňovací techniky na Moravě a v českém Slezsku v raném středověku. Brno : Archeologický ústav Akademie věd České republiky Brno, 2009. 383 s. : il., mapy, plány ; 31 cm.(Spisy Archeologického ústavu AV ČR Brno ; 38). ISBN 978-80-86023-98-4 (váz.).

* archeologické výzkumy -- Česko * archeologické nálezy -- Česko * opevněná sídla -- Česko -- 8.-12. stol.

* opevnění -- Česko -- 8.-12. stol. * Morava (Česko) -- středověk * Slezsko¨(Česko) -- středověk

LÍBAL, Dobroslav. Burgen und Festungen in Europa. Hanau: Werner Dausien, 1993. 240 s.: il., pl.; 35 cm. ISBN 3-7684-1242-3.

* opevnění -- Evropa * hrady -- Evropa * pevnosti -- Evropa * města -- Evropa * monografie

Dále jsme v katalogu nalezli dokumenty vztahující se již ke konkrétním městům, např.:

KOVÁŘ, Daniel. Královská pevnost na jihu Čech: z minulosti českobudějovických hradeb. České Budějovice : Historicko-vlastivědný spolek v Českých Budějovicích, 2006. 102 s. : il., plány ; 21 cm ISBN 80-254-6913-1.

* městská opevnění -- Česko * městské hradby -- Česko * architektonické památky -- Česko * České Budějovice (Česko) -- dějiny * studie

Městské hradby: středověké opevnění města Trutnova = mittelalterliche Befestigung der Stadt Trutnov (Trautenau) = medieval fortification of the city of Trutnov = średniowiecze obwarowanie miasta Trutnov / [text Marek Madaj, Hana Burdychová]. Trutnov: Město Trutnov, 2008. 77 s.: il. (převážně barev.), plány; 16 x 21 cm + plán (1 l.). (Odkazy; díl 6). ISBN 978-80-254-4142-8.

JUNEK, David. Polička - gotické opevnění města. Polička: Městské muzeum a galerie Polička, 2003. 39 s.: il. (některé barev.), plány, faksim.; 21 cm. (Památky; sv. 1). ISBN 80-902459-7-8.

KUPKA, Vladimír. Pražská opevnění. Praha: Libri, 2008. 471 s., viii s. barev. obr. příl.: il., portréty, plány, faksim. ; 21 cm. ISBN 978-80-7277-126-4.

Prostřednictvím databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ) je možné získat také články k danému tématu zadáním spojení klíčových slov opevn? and měst?, měst? and bran?, měst? and hradb? do pole Předmět, kdy znaménko "?" v zadaných výrazech umožňuje pravostranné rozšíření o libovolný počet znaků.

Z dalších zdrojů bychom Vám ještě doporučovali hledat v bibliografické databázi Historického ústavu AV ČR (https://biblio.hiu.cas.cz), kde do vyhledávacích polí zadáte zvlášť např. opevn a měst (výrazy budou automaticky pravostranně rozšířeny) a spojíte operátorem AND z výběru v rolovacím menu.