Obezita typu Věstonická Venuše

Text dotazu

Dobry den.
Chtel bych se zeptat, jak se medicinsky oznacuje hromadeni adiposni tkane v urcitych castech lidskeho tela, takove jake je pozorujeme napr. na modelu Vestonicke Venuse nebo na telech zen nekterych africkych kmenu (jedna se mi o nazev hromadeni adiposni tkane presne v tech mistech, jako tomu je u Vestonicke Venuse).
Dekuji.

Odpověď

Dobrý den,

Lékařský termín pro nerovnoměrné ukládání tukové tkáně (zajímá Vás konkrétně případ Věstonické Venuše) je gynoidní obezita. Pro komplexnější vysvětlení tohoto termínu, připojujeme následující citaci z Velkého lékařského
slovníku:
Obezita = otylost, nadměrné hromadění energetických zásob v podobě tuku, nadměrná tělesná hmotnost (BMI>25,  je klasifikován jako nadváha, >30 jako obezita, >40 jako obezita velmi těžká, morbidní). Při vzniku se uplatňují větší energetický příjem, nedostatek pohybu, dědičné vlivy, psychické vlivy, způsob výživy v raném dětství aj. V menším počtu případů je obezita podmíněna onemocněním (např. hyperkortikalismem,  závažnější hypotyreózou, poruchami hypothalamu). V patogenezi obezity má roli regulace pocitu sytosti v hypothalamu (srov. Leptin, neuropeptid Y a jejich receptory, popř.
signální dráhy aj.), sympatoadrenální systém, DHEA, inzulin a další hormony.
Genetický vztah k obezitě byl prokázán u FTO genu.

Obezita je rizikovým faktorem řady nemocí (ateroskleróza, žlučové kameny, nemoci pohybového aparátu, diabetes, žilní trombóza, kožní infekce, aj.). Z hlediska vzniku kardiovaskulárních onemocnění je nebezpečná zejména obezita "mužského typu" (androidní), při níž je zásobní tuk soustředěn především viscelárně a v oblasti břicha (typ "jablko", srov. WHR). Tento viscerální typ obezity bývá spojen s inzulinovou rezistencí a tvoří součást metabolického syndromu. Odlišný je tzv. "ženský typ" (gynoidní obezita), při nšěmž je tuk uložen zejména v oblasti boků (typ "hruška") a který není spojen s metabolickými kompliakcemi. K hodnocení obezity z tohoto hlediska se používá měření obvodu pasu. Při snižování hmotnosti se uplatňuje dostatek pohybu, úprava příjmu potravy (snížení energetické hodnoty, její rozložení během dne, její složení a popř. i lékařsky kontrolovaná hladovka), některé speciální diety a postupy, anorektika (např. sibutramin), inhibitor lipáz (orlistat), psychoterapie a některé postupy bariatrické chirurgie (bandáž
žaludku) [lat. Obesus vypasený: ob-;edo, esum jíst]).
Zdroj: Vokurka, Martin a kol. Velký lékařský slovník. 9., aktualiz. vyd.
Praha: Maxdorf, C2009. xv, 1159 s. Jessenius. ISBN 978-80-7345-202-5.

Dále přikládáme informace, které jsme získali volně na internetu:
Přebytečný tuk se v těle nerozkládá rovnoměrně. Dle rozložení tuku rozeznáváme dva typy obezity:

.         gynoidní typ (tvar postavy hruška) - tuk je především v oblasti
hýždí a stehen

.         androidní typ (tvar postavy jablko) - tuk je především v oblasti
břicha

Více nebezpečný z hlediska zdravotního je androidní typ. Je rizikový zejména pro vznik metabolických a kardiovaskulárních komplikací obezity (infarkt, mozková mrtvice, cukrovka).
Gynoidní typ, vyskytuje se nejčastěji u žen, je z hlediska zdravotního méně rizikový, ale hrozí oslabení žil (křečové žíly, bércové vředy) a potíže s klouby.
Zdroj: http://theses.cz/id/d4zztr/bakalsk_prce.txt

Co znamená výraz gynoidní obezita
 otylost ženského typu, tvar postavy siluetně podobný hrušce, zbytnění podkožního tuku především v oblasti boků, hyždí a stehen
Zdroj: http://www.infoz.cz/gynoidni-obezita/

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/gynoidni-obezita
http://www.renoar.estranky.cz/clanky/jste-jablko-nebo-hruska_.html
http://www.bety.cz/zdravi-a-zivotni-styl/clanky/691/Jste-hruska-nebo-jablko-
A-proc-je-dobre-to-vedet

Článků a informací na toto téma je mnoho. Pokud Vás toto téma bude zajímat, zkuste zadat do googlu hesla: tvar postavy hruška, anebo gynoidní typ.