Noviny za okupace 1939-1945

Text dotazu

Jake noviny vycházely v Protektorátu Čechy a Morava?

Odpověď

Dobry den,
Prehled periodik (noviny a casopisy) vydavanych v obdobi Protektoratu Cechy a Morava naleznete napr. v techto publikacich:

Zeitungen und Zeitschriften im Protektorat Boehmen und Maehren. Prag : Orbis, 1941. 261 s.
- abecedni prehled rozdeleny na noviny (deniky a ostatni noviny) a casopisy (odborne a zabavne)
- nazvovy rejstrik
- rejstrik periodik podle mista vydani
- rejstrik periodik podle oboru
- rejstrik klicovych slov z nazvu periodik

PASAK, Tomas. Soupis legalnich novin, casopisu a urednich vestniku v ceskych zemich z let 1939-1945. Praha : Univerzita Karlova, 1980. 441 s.
- abecedni prehled
- vecny rejstrik
- rejstrik periodik podle mista vydani
- rejstrik noviny, casopisu a urednich vestniku vydavanych nemeckymi a jinymi cizimi institucemi
- cesko-nemecky seznam mest a obci, jejichz jmena se vyskytuji v titulcich novin, casopisu a urednich vestniku

KUBICEK, Jaromir. Noviny Ceske republiky 1919-1945. 2 sv. Brno : Sdruzeni knihoven CR, 2004. ISBN 80-86249-27-1.
- cast 1. 446 s. abecedni prehled
- cast 2. 276 s. - mistni rejstrik s prehledem vydavatelu, jmenny rejstrik, vecny a chronologicky rejstrik

KUBICEK, Jaromir. Bibliografie novin a casopisu na Morave a ve Slezsku v letech 1918-1945. Brno : Statni vedecka knihovna, 1989. 444 s.
- abecedni prehled
- mistni rejstrik s prehledem vydavatelu
- jmenny rejstrik
- vecny a chronologicky rejstrik

Uveden bibliografie jsou dostupne napr. v Referencnim centru NK CR, nicmene mely by je mit k dispozici i jednotlive krajske knihovny (jejich prehled najde napr na strance http://www.knihovny.cz/page.php3?IDM=2&IDMS=7).

Vyuzit muzete i bazi PER, kterou buduje Moravska zemska knihovna (http://www.mzk.cz/katalogy/), nicmene baze neumoznuje hledani napr. podle let, kdy noviny nebo casopisy vychazely.