Nejstarší svazky

Text dotazu

Mohli by jste mi prosím poskytnout informaci o nejstarších svazcích ve vaší knihovně, zejména co se týká technologie cukrové řepy a sladovnického ječmene, zpracování cukru a výroby piva. můžete mi prosím sdělit v jakém jazyce jsou tyto knihy, případně které jsou nejstarší české, a za jakých podmínek je s nimi možno pracovat.

Odpověď

Nejstarší cizojazyčné a české publikace Zemědělské a potravinářské knihovny týkající se technologie cukrové řepy a sladovnického ječmene jsou uvedeny níže. S těmito publikacemi lze pracovat podle badatelského řádu, jehož znění najdete na stránkách ZPK (http://www.knihovna.uzpi.cz/default.asp?ids=0&ch=56&typ=1&val=33923).
Die Runkelrüben-Zucker-Fabrikation : Nach eigener Erfahrung und den besten französischen Schriften / Thomas Grebner / Franz von Grebner. --  Wien : J. G. Heubner, 1830. -- 113 s. : 3 obr. tab. + 4 přívazky (v němčině)
* An die Herren Rübencultivateurs für die Unterbeřkowitzer Zuckerfabrik = Pánům pěstovatelům sázení cukrovky pro Dolnobeřkovickou cukrárnu / Franz Horský. --  Praha : Vrchní ředitelství cukrárny knížete Josefa z Lobkovic, 1859. -- 7, 7 s. (v němčině a češtině)
* Pěstování řepy cukrovky, nejdůležitější to plodiny mírného podnebí / Ant. Adam Šmíd. --  Praha : I. L. Kober, 1863. -- 191 s. : obr., tab. (v češtině)
sladovnický ječmen + pivovarství
* Die Landwirtschaft des Königreichs Böhmen. Vierten Bandes, zwote Abtheilung, in zwo Abhandlungen von Bierbrauern von Johann Mehler. --  Prag und Dresden ; In der Waltherischen Hofbuchhandlung, 1798. -- 258 s., [7] l., [4] l. obr. příl., ochranná krabice (v němčině)
* Pivovarství. --  Praha : b. n., 1868. -- 382 s. : 193 obr., tab. (čeština)