národy na pražské univerzitě v roce 1409

Text dotazu

Dobrý den, snaznila jsem se vyhledat v knihovnim fondu knihu o historii prazske univerzity, ale marne. Konktretne potrebuji zjistit, ktere narody \"nationes\" patrily na prazskou univerzitu do roku 1409.

Odpověď

Dobry den, divime se, ze jste nenasla, nebot existuji pomerne nove a siroce pojate Dejiny University Karlovy. Prvni dil: I, 1347/48-1622, Praha, Karolinum 1995, uvadi k veci narodu na s. 64, ze byly ctyri stejne jako v Parizi, a to bavorsky, cesky, polsky a sasky (nacio Bavarorum, Bohemorum, Polonorum, Saxonum), tento stav trval az do roku 1409.
Pritom se zdruraznuje, jak asi vite, ze u "narodu" neslo o nacionalni princip v dnesnim slova smyslu, nybrz o "sdruzeni univerzitnich prislusniku pochazejicich ci prichazejicich z jednoho regionu".