Nakladatel, vydavatel

Text dotazu

Dobrý den, připravuji se na absolutorium a zarazila mě odborná otázka \"nakladatelé a jejich služby\"? Byli byste tak hodní a napsali mi, co si pod tím v kostce představit? A ještě mi vrtá hlavou hlavní rozdíl mezi nakladatelem a vydavatelem?

Odpověď

Dobrý den,

pojmy vydavatel a nakladatel definuje terminologická báze KTD (https://aleph.nkp.cz/cze/ktd) takto:

Vydavatel:
Fyzická či právnická osoba odpovědná za přípravu neperiodické či periodické publikace k vydání a oprávněná k vydání této publikace (tj. její zveřejnění tiskem).

Nakladatel:
Fyzická nebo právnická osoba odpovědná za uvedení neperiodické publikace (knihy, hudebniny, reprodukce, mapy, fotografie apod.) na knižní trh.
Zajišťuje hmotné prostředky k vydávání publikací, pečuje o odbornou a výtvarnou stránku vydávaných publikací, zajišťuje jejich vytištění, někdy též distribuci.

Rozdíl je konkrétně třeba v tom, že vydavatel může knihu připravit k vydání a vydat prostřednictvím nakladatele. Tedy vydavatel dokument připravuje k tisku, edičně připravuje apod., kdežto nakladatel zajišťuje technickou, ekonomickou stránku vydání. V praxi bývá obojí často spojeno.
Služby poskytované nakladatelem plynou zčásti z uvedené definice. Pod slovem příprava publikace k vydání si lze představit zpracování rukopisu od redakční práce až po sazbu, přípravu ilustrací apod.

Literatura:
Jak se dělá kniha : příručka pro nakladatele / Vladimír Pistorius. -- 2. vyd.. -- Praha ; Litomyšl : Paseka, 2005. -- 248 s. : il. ; 21 cm + ukázky druhů papíru ([8] l.)