Může esej obsahovat titulky, resp.názvy kapitol?

Text dotazu

Mám odevzdat esej. Napsala jsem úvod a teď bych chtěla popsat několik problémů. Mám se držet pouze odstavců, tj. co odstavec, to popsání jednoho problému, nebo můžu zarovnat do středu titulek a pak napsat odstavec/odstavce? Bude to ještě mít takto formu eseje?
Snad jsem to napsala srozumitelně...
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z hlediska struktury se jedná o volný žánr. Esej se zpravidla člení na 3 části: úvod, hlavní část a závěr. Do úvodní části byste měla napsat základní teze eseje, např. předtavení tématu a otázky, které si budete klást. Stěžejní je hlavní část eseje, která může být členěna do odstavců, ale i do podkapitol. Záleží na rozsahu Vaší eseje. Na závěr byste měla dojít k nelezení východiska problému.

Zajímavý článek o psaní eseje zpracovali na Masarykově univerzitě. Zde je odkaz: https://www.phil.muni.cz/dejum/content/kurzy/jak_psat.pdf

Další informace viz níže použité zdroje.

Použité zdroje

Hrdlička, František, 1937-. Průvodce po literárním řemesle : ( základy tvůrčího psaní). František Hrdlička. 2. dopl. vyd. Praha : Akropolis, 2008. 197 s.
Mocná, Dagmar, 1958-. Encyklopedie literárních žánrů. Dagmar Mocná, Josef Peterka ... [et al.]. 1. vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2004. 699 s.