muslimská rodina

Text dotazu

Dobrý den, předem tohoto e-mailu bych Vám chtěla poděkovat za tuto kvalitní službu a za všechny zodpovězené dotazy. Chtěla bych Vás poprosit, zda byste mi mohli doporučit nějakou knihu, ve které bych sehnala informace o tradiční muslimské rodině, polygamii,tradičním bydlení muslimské rodiny.

Odpověď

Dobrý den, informace najdete v publikacích:

Insoll, T.: The Archaeology of Islam. Oxford: Blackwell, 1999

Das, M. S. (ed.): The Family in the Muslim World. New Delhi: M. D. Publ., 1991

Základní informace o rodině v islámu jsou obsaženy v knihách:

Denny, F. M.: Islám a muslimská obec. Praha: Prostor, 1998

Müller, Z.: Islám : historie a současnost. Praha: NS Svoboda, 1997

Morris, B.: Religion and Anthropology : a critical introduction. Cambridge: Cambridge University Press, 2006

O tradiční islámské rodinné etice, ačkoli viděné z poněkud modernějšího hlediska, se dočtete v publikacích:

The Muslim Family. Tehran: Al-Balagh Foundation, 1977

Amini, I.: Principles of Marriage Family Ethics. Tehran: Islamic Propagation Organization, 1988

Bouhdiba, A. - Ma´ruf al-Dawalibi, M. (edd.): Les différents aspects de la culture islamique : L´individu et la société en Islam. Paris: UNESCO, 1994

Všechny zmíněné knihy jsou k vypůjčení v Národní knihovně.

Jistě se Vám bude hodit i elektronický zdroj Anthropology of Middle East, který je přístupný pro registrované čtenáře NK ČR přes elektronický katalog knihovny (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc - stačí, když do vyhledávacího formuláře zadáte název zdroje a následně si zvolíte typ přístupu).

Prověřený zdroj:

http://sigma.nkp.cz/cze/nkc .