METODY V POLITICKÉ VĚDĚ

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda existuje ucelenější publikace zabývající se metodami v politické vědě. Zejména jejich klasifikací a využitím. Bohužel, v prozatím získaném a načteném materiálu, hovoří každý z autorů o trochu něčem jiném a navíc téma není zasazeno do širšího kontextu, což vede ke zmatení.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, zasílám Vám výběr z tištěných knižních monografií zaměřených výhradně na metodologii v politické vědě. Všechny uvedené naše knihovna vlastní. Žádná z těchto monografií tematicky nepokrývá veškeré spektrum metod v politické vědě užívaných. Pro získání komplexnější orientace v metodách může proto být vhodné obeznámit se s alespoň několika z těchto monografií. Vzhledem k poměrně podrobnému rozpracování metod mohou knihy napomoci Vámi poptávanému zasazení do širšího kontextu.

Použité zdroje

VAN EVERA, Stephen. Guide to methods for students of political science. Ithaca: Cornell University Press, 1997, vi, 136 p. ISBN 080148457x.

JOHNSON, Janet Buttolph a H REYNOLDS. Political science research methods. 6th ed. Washington: CQ Press, c2008, xxvi, 613 s. ISBN 9780872894426.

PENNINGS, Paul, Hans KEMAN a J KLEINNIJENHUIS. Doing research in political science. 2nd ed. Thousand Oaks, Calif.: Sage, 2006, x, 324 p. ISBN 1412903777.

MCNABB, David E. Research methods for political science: quantitative and qualitative methods. Armonk, N.Y.: M.E. Sharpe, c2004, xxxvi, 571 p. ISBN 0765612348.

MARSH, David a Gerry STOKER. Theory and methods in political science. 3rd ed. New York: Palgrave Macmillan, 2010, xvi, 392 p. Political analysis (Palgrave Macmillan (Firm)). ISBN 9780230576278.

DRULÁK, Petr. Jak zkoumat politiku: kvalitativní metodologie v politologii a mezinárodních vztazích. Vyd. 1. Praha: Portál, 2008, 255 s. ISBN 978-80-7367-385-7.