Medvědí služba

Text dotazu

V čem má základ tzv. "medvědí služba"?
Př: Protestující udělali své věci jenom medvědí službu.

Odpověď

Dobry den,

Slovnik ceske frazeologie a idiomatiky, svazek Vyrazy slovesne, v hesle "prokazat/prokazovat nekomu (necim) medvedi sluzbu" mimo jine uvadi, ze toto rceni vychazi z bajky I.A.Krylova (1769-1844) Poustevnik a medved (uvadeny jsou roky 1807 nebo 1808), v niz cviceny medved poustevnika nechtene zabije prudkou ranou pri odhaneni much. Medvedi sluzba n. medvedi sluzby je vykladana jako cin, cinnost konana s dobrym umyslem nekomu, necemu prospet, pomoci, ale pusobici svym ucinkem pravy opak. Podle knihy Cestina vsedni i nevsedni se v cestine spojeni "medvedi sluzba" objevilo poprve v novinovem clanku z roku 1959.

pouzita literatura:

* Slovnik ceske frazeologie a idiomatiky : vyrazy slovesne. Praha : Academia, 1994. s. 102. ISBN 80-200-0428-9.

* Slovnik ceske frazeologie a idiomatiky : vyrazy neslovesne. Praha : Academia, 1988. s. 311.

* Cestina vsedni i nevsedni. Praha : Academia, 1972. s. 367-368.

Puvodni bajku si muzete precist napr. v nekterem z ceskych vydani Krylovovych Bajek, pripadne v prevypravene podobe v knihach Zakopany pes ... nebo Jadro pudla:

* KRYLOV, Ivan Andrejevic. Bajky. Praha : Lidove nakladatelstvi, 2000. s. 20-21.

* KRYLOV, Ivan Andrejevic. Bajky. Ostrava : Knizni expres, 2000. s. 113-116. ISBN 80-86132-41-2.

* POKORNY, Jindrich. Zakopany pes aneb o tom, jak, proc a kde vznikla nektera slova, jmena, rceni, uslovi, porekadla a prislovi. Praha : Albatros, 1976. s. 254-255.

* KRATKY, Josef. Jadro pudla : mala encyklopedie nejfrekventovanejsich rceni, prislovi a sentenci. Mlada Boleslav : Sebek & Pospisil, 1991. s. 87. ISBN 80-85210-17-7.