Manželka Cyrila Purkyněho

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, která žena byla
manželkou bývalého ředitele pražské ZOO Cyrila Purkyněho(1895-1963). Děkuji

Odpověď

Dobry den,
 jak jsem Vam jiz psala, nenasla jsem nikde zminku o manzelce  JUDR.Cyrila Purkyne, rediteli ZOO Praha. Doporucuji obratit se na Literarni archiv Pamatniku narodniho pisemnictvi http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/cs/literarni-archiv.php nebo na Archiv mesta Plzne http://www.plzen.eu/zivot-v-plzni/vyridte-si-na-uradu/postupy-mmp/archiv-mes
ta-plzne.aspx . Jsou tam ulozeny casti pozustalosti po otci Vami hledaneho C. Purkyne, ale zminka by tam mohla byt i o snase C. Purkyne st.

.Název fondu (sbírky): Purkyně Cyril
Uloženo v archivu: Archiv města Plzně
Místa vzniku fondu Plzeň
Časový rozsah: 1901-1936
Fond je přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Dr. Cyril Purkyně (1862-1937), profesor plzeňského učitelského ústavu, profesor geologie a mineralogie, ředitel státního geologického ústavu Tematický popis: Korespondence s RNDr. Bohdanem Bayerem, pracovníkem plzeňského muzea Archivní pomůcky SBÍRKA LITERÁRNÍCH RUKOPISŮ I - X, 1925 - 2001. Inventář, 1925, s. 0, ev.č.
624.

Název fondu (sbírky): Purkyně Cyril
Uloženo v archivu: Literární archiv Památníku národního písemnictví Časový rozsah: 1858-1937
Metráž: 1,60 bm zpracováno a inventarizováno 0,20 bm nezpracováno Fond je částečně přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): PURKYNĚ Cyril 1862 - 1937; geolog, profesor mineralogie a geologie na České vysoké škole technické v Praze, přednosta Státního geologického ústavu v Praze.
Tematický popis: 1. Doklady a) vlastní; b) cizí.2. Korespondence a) přijatá (V. Dědina, K. Domin, J. Jahn, W. J. Jongmans, R. Kettner, J. S. Procházka, F. Slavík, J. Vilhelm, J. V. Želízko); b) odeslaná; c) rodinná; d) cizí.3.
Rukopisy a) vlastní (články, posudky, projevy, poznámky); b) cizí.4. Tisky a výstřižky.5. Fotografie.
Archivní pomůcky
BÍLEK KAROL-HOLMANOVÁ DANA: PURKYNĚ CYRIL /1862 - 1937/, 1858 - 1937 (1938).
Inventář, 1988, s. 30, ev.č. 539.

Dale bych doporucovala obratit se na reditelstvi Zoologicke zahrady v Praze.
Mohli by mit napr. nejakou kroniku, archiv Zahrady a tam by informace mohla byt.
Rodokmen J.E.Purkyne sestaveny Jarmilou Psotnickovou je volne pristupny na http://rodopisna-revue-on-line.wz.cz/2-10_soubory/07_psotnickova.pdf, ale udaj, ktery hledate, neni uveden.
V nam dostupnych knihach je vetsinou zminovano jmeno Cyril Purkyne, ale jedna se vyznamneho geologa, vnuka J.E.Purkyne. Knihy jsem jen namatkou prolistovala, ale o manzelce C.Purkyne ml. tam nic neni.
Z knih uvadim napr.:
PURKYNOVA-POKORNA, Ruzena. Zivot tri generaci. Vzpominky na velke Purkyne.
Listy a clanky Karla Purkyne. Praha: Vytvarny odbor Umelecke besedy, 1944.

BILEK, Karol. Archivni fond Purkynova komise (1935-1964). Praha: Literarni archiv Pamatniku narodniho pisemnictvi, 1987.

BILEK, Karol a HOLMANOVA, Dana.  Pisemna pozustalost Cyril Purkyne (1862-1937). Praha: Literarni archiv Pamatniku narodniho pisemnictvi, 1988.

KRUTA, Vladislav a ZAPLETAL, Vladimir. Jan Evangelista Purkyne. Sebrane spisy. Svazek XIII. Autobiograficke stati. Bibliographia. Praha: Academia, 1985.

JUDr. Cyril Purkyne, reditel ZOO Praha, napsal nebo se podilel na vydani nekolika knih z dob pusobeni ve funkci reditele ZOO, ale jedna se ciste o odbornou literaturu nebo popularne naucnou bez udaju o rodine (manzelka, deti).

Heslo Cyril Purkyne ml. obsahuje TOMES, Josef a kol. Cesky biograficky slovnik XX. stoleti. , ale udaj o manzelce neobsahuje. Myslim si, ze se jedna o soukromy udaj a nektere rodiny se snazi sve soukromi co nejvice chranit.