Literatura k tématu: Způsoby solidarity

Text dotazu

Dobrý den, chystám se psát bakalářskou práci na
téma Historické zdrojen novodobé sociální politiky a potřebovala bych nalézt
knihy, ve kterých bych se mohla dočíst o způsobu života lidí a způsobech
solidarity a vzájemné pomoci v podstatě od pravěku až po současnost.
Materiály , které se vztahují s období od roku 1900 a týkající se České
republiky mám.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pokud již máte k dispozici dokumenty od r. 1900 týkající se ČR, můžeme Vám ke studiu doporučit pouze zahraniční publikace. Pro vyhledávání je možné využít elektronický katalog NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), případně také Souborný katalog ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/skc), který nabízí i

záznamy dokumentů obsažené ve fondech jiných českých knihoven.

Níže uvedené dokumenty pocházejí z el. katalogu NK ČR, do obecného vyhledávacího pole Všechny údaje jsme zkoušeli zadat klíčová slova jako solidarit?, soudržnost?, vzájemnost?; znaménko "?" slouží pro pravostranné rozšíření zadaných výrazů o libovolný počet znaků. Nejvhodnější dokumenty jsme získali přes klíčové slovo solidarita, vyhledané výsledky si můžete omezit prostřednictvím pole Kód jazyka dokumentu na konkrétní jazyk, který Vám vyhovuje, např. eng=angličtina, ger=němčina, tabulka kódů jazyků je k dispozici pod vyhledávacím formulářem.

* Bahro als Beispiel : Solidarität mit den Menschenrechtskämpfern in Osteuropa / Auswahl interessantester Pressestimmen aus der IPS-Internationalen Presseschau, Wien ; mit einem Vorwort von Franz Marek.

-- Wien : K. Winterstein, [1978]. -- 63 s. ; 21 cm

* Bahro, Rudolf, 1935-1997 * politici -- Německo -- 20. stol. * politická perzekuce -- Německá demokratická republika * politická perzekuce -- Evropa střední a východní * komunistický režim -- Evropa střední a východní * solidarita * tisk - zahraničí

* GUNN, Giles. Beyond solidarity / pragmatism and difference in a globalized world. London : MIT Press, c2001. -- xxii, 235s. ; 23 cm. ISBN 0-226-31064-7

* globalizace -- etické a morální aspekty * etika * pragmatismus

* MASON, Andrew. Community, solidarity, and belonging [elektronický zdroj] :

levels of community and their normative significance. Cambridge ; New York:

Cambridge University Press, 2000. viii, 246 p. ; 23 cm. ISBN 0-521-63129-7.

* internacionalismus * národní stát

- publikace dostupná v rámci placené kolekce e-knih - ebrary Academic Complete, přístup k plným textům pouze pro registrované uživatele Národní knihovny ČR

* Ende der Solidarität? : die Zukunft des Sozialstaats / herausgegeben von Konrad Deufel und Manfred Wolf ; im Auftrag des Deutschen Vereins für öffentliche und private Fürsorger, Frankfurt am Main. Freiburg im Breisgau :

Herder, 2003. 336 s. ; 22 cm. ISBN 3-451-20402-9

* sociální stát -- Německo * sociální politika -- Německo * sociální spravedlnost -- Německo * Německo -- sociální poměry -- 1990-

* EU law and the welfare state : in search of solidarity / edited by Gráinne de Búrca. Oxford: Oxford University Press, 2005. xxxi, 250 s. ; 24 cm. (The collected courses of the Academy of European Law ; v. 14/2). ISBN 0-19-928741-4.

* právo sociálního zabezpečení -- země Evropské unie * sociální péče -- země Evropské unie * sociální stát -- země Evropské unie

* GRAČEV, Andrej Serafimovič; LOMEIKO, Vladimir. The meeting of

civilizations: conflict or dialogue? : reflections based on the results of the International forum 'For solidarity against intolerance, for a dialogue between cultures' organized under the auspices and with the participation of Federico Mayor and Eduarde Shevarnadze : Tbilisi, Georgia 13-15 July 1995.

Paris : UNESCO, 1996. iii, 231 s. [10] s. obr. příl. : il. ; 21 cm

* SHARMAN, J. C. (Jason Campbell). Repression and resistance in Communist Europe. London ; New York : RoutledgeCurzon, 2003. vi, 173 s. ; 25 cm.

(BASEES/RoutledgeCurzon series on Russian and East European studies ; 4).

ISBN 0-415-30669-8.

- kniha je částečně dostupná v plném textu prostřednictvím Google Books - http://books.google.com/books?id=TIJzN6IFcxYC&hl=cs&source=gbs_ViewAPI

* ANSELL, Christopher K. Schism and solidarity in social movements [elektronický zdroj] : the politics of labor in the French Third Republic.

Cambridge, UK ; New York, N.Y.: Cambridge University Press, 2001. xiii, 278 p. : ill. ; 24 cm.. -- (Structural analysis in the social sciences ; 20).

ISBN 0-521-79113-8

- publikace dostupná v rámci placené kolekce e-knih - ebrary Academic Complete, přístup k plným textům pouze pro registrované uživatele Národní knihovny ČR

* TURNER, Bryan S.; ROJEK, Chris. Society and culture [elektronický zdroj] :

principles of scarcity and solidarity. London ; Thousand Oaks, Calif. :

SAGE, 2001. xv, 249 p. ; 24 cm. ISBN 0-7619-7048-7.

- e-kniha z placené databáze ebrary

* FITTKO, Lisa. Solidarity and treason: resistance and exile, 1933-1940.

Evanston : Northwestern University Press, 1995. 160 s. : mp. ; 21 cm. ISBN 0-8101-1130-6.

* Solidarity between the sexes and the generations : transformations in Europe / edited by Trudie Knijn and Aafke Komter. Cheltenham : Edward Elgar, c2004. xxii, 229 s. ; 25 cm. ISBN 1-84376-358-3.

Další dokumenty je možné získat také prostřednictvím zahraničních zdrojů, např. světového souborného katalogu WorldCat, který je dostupný v rámci placené databáze OCLC FirstSearch (přístup i v NK ČR, http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#oclc, buď z počítačů knihovny nebo přes vzdálený přístup odkudkoliv,

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3

=104, podmínkou je vždy platný čtenářský průkaz NK ČR), volně dostupná verze se nachází na adrese http://www.worldcat.org. Můžete využít i další zdroje, jako portál The European Library (http://www.theeuropeanlibrary.org/portal/libraries/map_en.html), který obsahuje informace o evropských národních knihovnách, jejich fondech s odkazem na katalogy, Karslruher Virtueller Katalog

(http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/kvk.html) umožňující vyhledávání v souborných katalozích jednotlivých spolkových zemích Německa, souborných katalozích Velké Británie, Rakouska a Švýcarska aj., katalog Britské knihovny (British Library Integrated Catalogue,

http://catalogue.bl.uk/F/?func=file&file_name=login-bl-list) nebo katalog Kongresové knihovny (http://catalog.loc.gov).

Pokud naleznete zajímavé dokumenty, které byste si ráda prostudovala, pomocí Souborného katalogu ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/skc) nebo portálu Jednotné informační brány (http://www.jib.cz) zjistíte, zda se nacházejí i v některé z českých knihoven. Kdyby tomu tak nebylo, prostřednictvím mezinárodních meziknihovních služeb je možné dokument objednat i ze zahraničí. Jedná se o službu placenou, pokud jste registrovanou čtenářkou naší knihovny, výpůjčku Vám můžeme zprostředkovat přímo (bližší informace na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mmvsj.htm), v opačném případě je nutné o mezinárodní výpůjčku žádat prostřednictvím knihovny, kterou navštěvujete a jste v ní registrovaná.

V případě, že byste měla kromě knih zájem i o články, doporučujeme využít i placené zahraniční databáze, které knihovny zpřístupňují svým registrovaným uživatelům na základě čtenářského průkazu. Jedná se např. o databáze EBSCO, Web of Knowledge, SpringerLink. Kompletní přehled databází přístupných v NK ČR naleznete na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3, v databázích mohou vyhledávat registrovaní uživatelé přímo v budově NK ČR nebo přes již zmiňovaný vzdálený přístup.