Latinský překlad předložky "K"

Text dotazu

Latinský překlad předložky "K"

Odpověď

Dobrý den,

předložku k, ke, ku je možné v latině překládat několika způsoby, záleží na tom, v jaké souvislosti ji chcete použít:

1. (místo, směr) - ad s akuzativem
k městu - ad urbem, k otci - ad patrem, k západu - ad occidentem ad nebo in - versus (s akuzativem) - k jihu - ad merīdiem (versus), k oceánu - in Ōceanum verus; k Římu - Rōmam versus; contrā (s akuzativem) - k severu - contrā septentriōnēs

2. (účel) - ad nebo in s akuzativem
být zrozen (k čemu) (ad 1. a 4.p., co) - nātum esse, být k užitku (koho) - in ūsum (2.p., koho, čí) esse

3. (příslušnost, vztah) ergā, in, adversus (s akuzativem) má láska k tobě - meus amor ergā tē; nebo genitiv nenávist k lidem - odium hominum nebo in hominēs

4. (přibližné určení) ad (s akuzativem) nebo circiter jako adverbium (asi, okolo) k desetitísícům - ad decem mīlia
   (poměrnost) ad nebo adversum (s akuzativem) dvě ku jedné - duo ad ūnum, bīna ad singula; 8:6 - octō adversum sex; 8:10 - octō ad decem

5. (čas) ad nebo sub (s akuzativem)
k večeru - ad nebo sub vesperum, k ránu - sub lūcem, k určitému dni - ad diem dictum nebo cōnstitūtum

6. a k tomu - atque, ac
k čemu je to všechno? - quōrsum nebo quōrsus spectant haec omnia?
k čemu to je? - ad quid hoc prōficit?
k čemu to vede? - ad quid hoc tandem condūcit?
k čemu je to dobré? - quōrsum hoc valet?
to je k smíchu - id rīsuī est
to není k ničemu - id nihil valet
ku podivu (nám napsal) - quod mīrandum est

Použitý zdroj:
QUITT, Zdeněk; KUCHARSKÝ, Pavel. Česko-latinský slovník: starověké a současné latiny = Lexicon bohemo-latinum: voces antiquae et recentioris Latinitatis continens. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1992. ISBN 80-04-16903-1.