lachtan - původ slova

Text dotazu

Ráda bych věděla, jak vzniklo slovo lachtan. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, stručné vysvětlení původu výrazu lachtan jsme nalezli pouze v Českém etymologickém slovníku:

"U Jungmanna v podobě lachták. Preslovo přejetí lachták, lafták, lanták - "velký tuleň; tulení kůže", jehož původ se hledá v jazycích severovýchodního cípu Sibiře; předloha je však neznámá".

Použitý zdroj:
REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2001. Str. 330. ISBN 80-85927-85-3.

Podrobnější informace by Vám mohl poskytnout Ústav pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz).