Křesní jméno Alipija

Text dotazu

Je li možné v ČR dát ditěti jméno Alipija (Alipije).

Odpověď

Dobrý den,

na matrikách mají k dispozici seznam jmen, která lze v České republice zapsat do matriky.
Pokud se jméno v seznamu nenachází, je nutné získat znalecký posudek o možnosti užívat zatím nepovolené křestní jméno. Ten vydává PhDr. Miloslava Knappová, CSc. - soudní znalkyně v odvětví jazykovědy, jmenovaná Ministerstvem spravedlnosti ČR. Jedině ona ověřuje podoby jmen a příjmení pro zápis do osobních dokladů.

Kontakt:
PhDr. Miloslava Knappová, CSc.
Kubánské náměstí 1322/17
100 00 Praha 10 - Vršovice
tel.: 271 733 481

V České republice je možné zvolit pro matriční zápis jakékoliv existující jméno (jména), a to v jeho základní, spisovné, pravopisně ověřené podobě.
Týká se to nejen jmen českých nebo u nás zdomácnělých a běžně užívaných, ale i jmen méně obvyklých a cizojazyčných.

Vámi uvedené jméno je velmi neobvyklé. Proto bychom Vám doporučovali zkonzultovat Váš dotaz buď s matrikářkami na úřadě či přímo s paní PhDr. Knappovou.
Nám se Vámi uvedené jméno v knize o křestních jménech od Miloslavy Knappové "Jak se bude Vaše dítě jmenovat?", kde je uvedeno více než 11 000 podob českých i cizojazyčných jmen, jsme Vámi zmiňované jméno bohužel nenašli.

Zdroje:

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přepracované a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.
* http://portal.gov.cz/app/zakony/zakon.jsp?page=0&nr=301~2F2000&rpp=15#seznam
* http://www.mvcr.cz/clanek/nahlizeni-do-matricnich-knih-a-sbirky-listin.aspx